понеділок, 25 квітня 2022 р.

"коли ми зберемося утрьох..." Тарас Федюк

 


Тарас Федюк
***
коли ми зберемося утрьох
тих утрьох яких уже немає
перший вип’є другий прочитає
ну а третій знає: не дай Бог
край липкого столика з нічим
на правобережжі прорізної
ми утрьох як на руїнах трої
вчотирьох з метеликом нічним
що летить не знаючи куди
б’ється в стіни вікна чужі люди
коли ми зберемось звідусюди
так як ми збиралися завжди
коли затріщать у пальцях злі
цигарки між гральні автомати
що ми троє зможемо сказати
трьом яких немає на землі?
2017




четвер, 21 квітня 2022 р.

Тарас Федюк. Сторожова могила

 



Тарас Федюк
СТОРОЖОВА МОГИЛА
Сліпаки підмогильні
круг мене зійшлись,
І могильник ширяє
круг мене помалу…
І нікого немає,
крім діжки смоли,
І нікого нема,
крім старого кресала.
Я стою. Сам один. Я назустріч врагу
Чорним димом у небо
стелитимусь чесно.
Суховії у очі метуть пилюгу,
Яку піднято ще тогорічним нашестям.
Я – один. День і ніч. Навкруги – вороги:
У високій траві вершник скинеться часом.
Побратимів нема. Побратими з нудьги
П’ють горілку у Києві чи у Черкасах.
Я не кличу. Я знаю: це доля така –
Пильнувати кордони, смолу і кресало.
Тільки іноді раптом
здригнеться рука
Як забачу орла, що летить небесами.
Чом забули?
Чому
не міняють пости?!
Кінь пропав у степу,
губи кров’ю припали.
Але очі лишились…
орді не пройти
Повз могилу, смолу і старезне кресало.
Бо мені за плечима
ростуть хутори,
Бо дівчата співають
і плаче дитина.
…Як підніметься дим –
підніміть прапори,
Піднімайте полки.
…І шукайте заміну…



середа, 20 квітня 2022 р.

Повномасштабна війна росії проти України. Про пекуче - мабуть, найпекучіше...

 



Про пекуче - мабуть, найпекучіше...
"Війни не виграти без наступальних озброєнь, без ракет середньої дальности, які можуть бути засобом стримування. Однак нам це не дають. Як не дають винищувачів. Нас не хочуть бачити в НАТО." - заявив Єрмак.
Я хочу нагадати: станом на квітень 2019 ОТРК Гром-Сапсан вже був у стані готовности до випробувань. Якби в нас зараз були ракети Гром, які літають на 500 км, ЗСУ прекрасно змогли накрити всі аеродроми, з яких працює авіація рф. Це і було б закритим небом над Україною.
Але після зміни влади в 2019 році "хтось" в оточенні Зеленського першим же кроком зарізав нашу ракетну програму.
І тепер наші ЗСУ мають лише Точки-У. Але Точка-У літає всього на 120 км, а тому ми дістати ворожі аеродроми не можемо. Наші героїчні ракетники навіть з Точок зуміли накрити Міллєрово, і зробити Чорнобаївку, але якби країна їм дала ракети з дальністю ураження 500км, це була б Чорнобаївка помножена на тисячу.
Так от. На 28 день війни Зеленський так і не дав відповіді: а що ж з тими людьми, які зарізали наші ракети? Оцінки їхньому провалові дано не буде?
Ок.
Тоді виходить, нас закликають єднатися навколо цих упирів. Які тепер оговтались і почали хитренько перекладати свої провальні результати на союзників України. І закликають нас робити це разом із ними.
От тільки мені забити баки не вийде. Бо в 2019 році я саме про це попереджав перед другим туром: першим же ділом аґентура скасує фінансування ракетного комплексу Гром. Саме це в 2012 році зробив громадянин росії на посаді міністра оборони України в уряді Януковича.
Саме це ми і отримали зараз.
Зеленський мусить показово покарати відповідальних за рішення скасувати фінансування ОТРК Гром, РК Нептун, Вільхи-М. Інакше це все шахер-махер.
23 березня о 16:56 ·

Власне, пост, в якому я попереджав:
30 березня 2019
В день тишины хочу вам напомнить, какие проекты после возможной победы кремлевского кандидата Москва неизбежно попытается у нас сорвать:
*Ракеты Гром-2, Нептун - разработку, направление в серию.
*Международные суды - $3 млрд по долгу Януковича, в Гааге за военные преступления, по Стокгольму - $2,7 млрд Газпрома. По Крымским активам - Приватбанк ($1 млрд) и Ощадбанк ($1,3 млрд) и Нафтогаз, который сумму своих претензий оценивает в $5 млрд. Все это может быть легко саботировано.
*Заблокировать практическую реализацию Автокефалии
*Остановить расширение поля украинского языка
*Сорвать движение в НАТО
*Добиться закрытия сайта Миротворец - чтобы украинцы навсегда забыли, кто совершал преступления против них.
*Компартию снова разрешить.
*Отменить запрет Вконтакте и Одноклассников.
*Блокирование увеличения собственной газодобычи - например обязательством продавать свой газ населению за копейки.
*Санкции. Это самое главное. Сорвать их можно например через непродление закона о статусе Донбасса - чтобы дать повод итальянцам, венграм и австрийцам отменить хотя бы часть ключевых санкций.
*Двигатели Зоря-Машпроект для российских фрегатов. Они изготовлены, но Украина не поставляет. Без них вся программа перевооружения средних кораблей трещит по швам. В рашке эта поставка "отложена до 2019-2020г"(с).
*Вода и свет в Крым.
*Отмена украинских санкций. Путин уже ввел свои "санкции". Это чтобы после выборов торговаться. Там так и написано в путинском указе: "направлены на нормализацию двусторонних отношений и отмену украинских ограничений".
Ну и да, закрытие уголовных дел на януковскую банду. Это тоже будет.
Это 100% они попытаются продавить. Перечисленное это огромные успехи Украины в войне с россией. И все это они 100% попытаются заблокировать/отменить в случае прихода к власти никчемных лидеров вместо тех, которые наделали рашке таких проблем.
А пользоваться они будут тем, что простой нарид знает про Мальдивы и апшоры, и не знает про реальные успехи в войне с РФ. Или знает, но не ценит.
И да, можете быть уверенны: слабый президент это сразу жесткое обострение на Донбассе. Целью Кремля будет совершить наезд, а потом вынудить более сговорчивую власть пойти на новые переговоры, похоронить неудобный для России Минск и навязать Украине другой договор. После этого де-факто мы забудем про Крым.
Решил вам напомнить, что мы можем потерять.
Потому что при януковиче именно так все и происходило.

Новітній український ракетний комплекс «Вільха» вже вразив понад 50 цілей, — повітряне командування «Схід»
Підтверджено факти знищення десятків одиниць бронетехніки, систем ППО, засобів РЕБ, мобільних командних пунктів.
"а чого ви "Вільху" не купляєте? Я кажу – я вам доповідаю! Тому що в мене 98 ракет "Вільха" лежить на складах і я їх сьогодні на війні не застосовую. А я вам написав те, що мені сьогодні потрібно на війні, де люди гинуть. Оце я написав. Оце мені дайте в першу чергу. Потім, давайте "Вільху"!" - Руслан Хомчак 27 листопада 2020 року.
Це і є ціна стратегічного прорахунку. Всього 50 вражених цілей - замість 5 тисяч.
24 березня о 21:02

Ми зціпили зуби й мовчимо про все, що передувало війні й про те, що нам не підходить зараз: про злочинно пройобані (в плані зміцнення обороноздатности) 3 роки, демонстративну відмову готуватися до війни в конкретні 3 місяці (коли Захід щодня волав про її неминучість), про останні перед вторгненням кілька днів, коли ще можна було сильно ускладнити ворогові вторгнення, мінуючи мости й перешийки, відправляючи максимум зброї до військ та тероборони. Мовчимо про багатомісячну відмову дослухатися до опозиції й дати армії більше грошей, про провали в розвідці та деморалізацію війська внаслідок політики умиротворення ворога, про ще сотні різних катастрофічних факапів, за які в нормальних країнах політики йдуть у ліпшому випадку в відставку.
Але як можна бути настільки дешевими й цинічними потворами, аби, узурпувавши всю інформаційну політику, перетворити під час війни все телевіщання на суцільну піар-кампанію Зеленського та його єрмаків-подоляків-арестовичів?
Думаєте, війна все спише, а переможців не судять? Ну, Путін теж так думає. І також помиляється

Все більше і більше інформації, що українську армію та оборону планомірно знищували до 24 лютого, плануючи здати країну ворогу. Хочете- верещіть, хочете- закривайте очі та вуха, жуйте г..мно від Арестовіча, влупіться в телевізор чи бийтеся в конвульсіях. Розмінований Чонгар* не перекричати.
Жодні "неначасі", жодні кончені копійчані блоґери цього вже не приховають і не забалакають. Нас здавали. Ми не здались. Саме ми, а не зелені виродки, половини з яких зараз не можуть відшукати. Коли перша б..дь виїхала з України? Ще перед 14 лютого. Отож. Вони все знали, все бачили і не робили нічого. На їхніх руках кров дітей. Ваших дітей. Це теж неначасі? Ви людоїди?
Україну планували здати. Хто? Ми чудово розуміємо хто. Ті, хто зараз найбільше верещать "ніначасі", ті, хто навіть зараз розказує, що НАТО нам не треба, ті, хто садив генералів, скорочував армію та іґнорував армію рускіх на кордоні.
"Яневтік", кажете? Ну-ну. "Япросрав", так точніше. "Язнищив" - так правдивіше.



* У трагедії Маріуполя Зеленський винить Захід - не надав, мовляв, зброї, і українське військове керівництво - то, мовляв, були їхні рішення. Щось у цім сенсі він повідав днями у відосику.
Коли ж він згадає про ось це своє "завдання" у рамках "покрокового змінювання реальности", котре "завдання" Верещук виконала "на тиждень раніше дедлайну", а саме за 10 днів до початку повномасштабного вторгнення рашистів? Як відомо, Порошенко зробив Кримський перешийок непроникним для ворога - замінував мости, встановив п'ять рядів протитанкових "їжаків". Тобто, щоб це "завдання" виконати, зеленський або хтось від його імені мав наказати розмінувати мости і зняти "їжаки". Після чого оточення Маріуполя стало неминучим...
20.04.2022


неділя, 17 квітня 2022 р.

"темної ночі коли навіть сну не розгледіти..." Ігор Римарук

 





Ігор Римарук

* * *
темної ночі коли навіть сну не розгледіти
шукаєш давньої стежки у диких травах
біжиш як пес чиїмись невиспаними слідами
до річки до чорного каменя з якого жінки
стільки закривавлених сорочок перепрали

на холодну воду руки сполохані кидаєш
на темну таку мовчазну таку і тривожну
аж крицева луска наростає на сонних рибах
навіть бродячі вітри до берега туляться
а твою непутящу голову чорториєм крутить

важкими бризками листя з верби стинає
заливає камінь змиває зі стежки сліди
а твоїм загребущим рукам кожної краплі шкода
здається тобі що впадеш удосвіта в дикі трави
й на твою сорочку мамі води не вистачить

і страшно стає за світ як дитина голий
і скалки голосу з горбатого дна визбируєш
і кожне стебло виціловуєш як на прощання
і стежку обмацуєш допоки сонце не зійде
й ним як яйцем верба тобі переляк не викотить

Микола Вінграновський. "Прадід"

 


Микола Вінграновський
ПРАДІД

Заколисує вітер ліс,
Його душу наповнює снами.
А над нами — Чумацький Віз,
Без волів і коліс над нами.

У тім Возі мій прадід спить:
Коли місяць обійде небо, —
Йде до прадіда відпочить
І цілує в плече, як треба.

І запитує прадід в сні,
Тихо-тихо, мабуть, шепоче:
Чуєш, місяцю, чуєш, хлопче,
На землі ти світив чи ні?

Посвітив у моїх в Замості?
Як весна там? В полях шумить?
Не поїду, мабуть, у гості —
Пан на шибеницю звелить.

Завтра вербна у нас неділя,
Тож ховайся і не світи —
Кармалюк вируша на діло…
Цю хмарину під бік мости.

Дай-но, місяцю, ту зірницю —
Третю ніч мені не мигтить,
Я укину її в криницю —
Насті воду позолотить…

Завтра їдемо на Стожари,
А сьогодні стомився я…
Запрягайся, вези за хмари,
Кличе сонце земля моя…

Заколисує вітер ліс,
Його душу наповнює снами…
Котить місяць Чумацький Віз
З моїм прадідом над віками.

1955

субота, 9 квітня 2022 р.

"мрія була дожити хоча би до егаліте..." Тарас Федюк

 


Тарас Федюк
***
мрія була дожити хоча би до егаліте
про фратерніте промовчу —
не та у мене патрія
вмирає моє покоління надії і аліготе
і свічка в холодних пальцях
світить але не гріє
коли всі ми йшли крізь темінь
а всі ми крізь темінь йшли
ще трохи — нам всім здавалось —
ось-ось хтось один а далі…
та замкнені стіни і двері і вікна замкнені були
коли всі ми йшли по колу периметру і по спіралі
історія нас не вчила а птиці кричали курли
і тінь заґратованих вікон ставала клітинами тіла
нам треба було би вмирати
за те щоб дожити могли
а ми не хотіли вмирати —
ми дуже дожити хотіли
до жайвора в синьому небі
де мак на землі цвіте
до рідного слова
хоча би
лише до нього одного
про фратерніте промовчу
хоча би до егаліте
хоча би до чого-небудь
чи хоч би чортзна до чого…

2016



середа, 6 квітня 2022 р.

Війна2022 очима Олега Шупляка

 


Прилетіли додому лелеки...  2022




ZЛО. The Evil. 2022



ZЛО буде знищене. 2022



Flags. 2022


11 квітня 2022



Кораблик. 13 квітня 2022



Ремейк вчорашньої роботи, в зв'язку з офіційним підтвердженням, що "москва" поповнила підводний чорноморський флот рф.
14 квітня 2022







пʼятниця, 1 квітня 2022 р.

Василь Портяк - про свою родину. Інтерв'ю 2012 року

 




Так зарано пішов Василь Портяк! Щем у серці від цієї втрати не минається...

Письменник Василь Портяк узяв батькове прізвище 18 років тому
Інтерв'ю 2012 року
Мого батька, Василя Білінчука, вбили 1952-го ­енкаведисти із засідки. Я носив прізвище ­першого маминого чоловіка, тата ніколи не бачив. У травні 1994 року, коли народився син, зробив у паспорті подвійне прізвище: Білінчук-Портяк. Сина Ореста возив на місце батькової загибелі, про яке сам геть недавно узнав – у Карпатах, на межі двох сіл, Ільці й Красник, у Верховинському районі. Малому теж записав у паспорті: Білінчук-Портяк. Після 18 років хай собі як захоче, так і обирає. Літературного свого прізвища я не міняв.
Бабусі мої – із корінних гуцулів. Бабуся по татові зі Шкріб­ляків, відомих на всі Карпати різьбарів. По мамі – з Хімчаків, по вуличному Чуфри. Дуже багатий рід, мали землі, сіножаті. Досі є полонина, що називається Чуфрова. Дід Кузьма Хімчак прийшов у гори з Підгір'я, із села Хімчин. Звідти родом патріарх Володимир Романюк. Дід був із кебетою, та ще й одружився на Чуфровій, став одним із найбагатших у Жаб'ї, за що й поплатився. 1939-го його арештували – й чи розстріляли в Станіславові, чи вислали на Північний Урал, де він загинув.
Бабусю Василину з двома меншими дітьми 19З9 року заперли в Казахстан. Найстарша донька Анна – моя мама – вже була одружена, жила окремо, і її не чіпали. Ще одного сина, дядька Василя Хімчака, не було вдома – і його теж не вислали. Ешелоном зі Львова везли гуцулів і міські польські родини. Коли приїхали в Семипалатинськ, почали підселяти до місцевих сімей. Ті воліли брати інтеліґентних поляків. А люди в гуцульській ноші – то щось екзотичне й незрозуміле. Та згодом, коли селяни-гуцули, звичні до праці, кинулися допомагати обробляти городи, щось лагодити у дворі, то було багато пропозицій мінятися.
Мамин брат Іван Хімчак потрапив із Казахстану на фронт 1942-го. Втратив ногу. Як інвалід-орденоносець вернувся в Карпати і викликав родину із заслання. Уже підріс і воював у горах Василь – молодший брат, псевдо "Кучер". Іван у юності опанував стоматологічну справу в заїжджого сільського дантиста, почав хлопців-­упівців лікувати. На початку 1950-х загримів у табір, а разом з ним моя тета Параска. Як вона із сином повернулася із заслання в Іркут­ській області, тета з мамою плакали, розмовляли. А ми з братіком пішли гуляти. Мені було цікаво: по-перше, він називав себе Коля. Це в Карпатах на той час було дико. ­Друге: розмовляв українською, але коли закувала зозуля, каже: "О, кукушка!"
Івана на допитах дуже били. На спині поламали ­протез. До зони він добирався з якимось костуром. ­Умілі руки – ще 12-річним хлопчаком зробив собі рушницю й ­скрипку – ­рятували. 1952-го, коли почали з таборів відпускати полонених мадярів, робив їм чемодани. У репресованих "врачєй-врєдітєлєй" вдосконалив стоматологічні навички. Коли звільнився, протезував і лікував зуби. До нього ходили з усіх навколишніх сіл і з райцентру, хоч приватна практика була заборонена. Якось обехеесесівці все обладнання забрали. Купив друге – забрали і його. Але, зрештою, в нього лікували зуби і обехеесесівці, і кадебісти. Облишив практику, коли відчув, що тремтять руки від старості. Помер у 1990-х.
Татів рід Білінчуків у давнину прийшов у гори з Волині. Невідомо чому. Діда Дмитра посадили ще за "перших совітів" 1940-го, бо його найстарший син Дмитро вже був у горах із ватагою хлопців. Решту дідових синів – ­Михай­ла, Онуфрія й наймолодшого Василя, мого тата, – на межі 1940–1941-го відправили на Єнісей. На засланні тато з братом працювали в риболовецькій артілі. Тато побилися з бригадиром, який присікувався до політичних, – заступився за брата. Відсидів два роки в таборі. Отримав документи, що сидів за побутовою статтею.
Це дало змогу 1946-го із Сибіру пробратися в Карпати.
Дядько Дмитро, псевдо "Хмара", закінчив старшинську школу. Був чотовим у сотні "Недобитого" – Юліана Матвіїва. Після кількох операцій очолив сотню, потім надрайоновий провід ОУН Косівщини. 1949-го група УПА, в якій був він, перейшла румунський кордон – по селах роздавали пропагандивну літературу. За два тижні пройшли українськими й румунськими селами. Мали перекладача, юриста на псевдо "Перебийніс", який володів французькою й румунською мовами. Недавно я узнав, що в той час у Румунії планували антикомуністичне повстання, поштовхом до якого стала заборона опозиційних партій. Цей рейд був допомогою повстанцям у Марамороші. Але антикомуністичне підпілля викрили, й повстання не відбулося.
У червні 1942-го дядько захотів переночувати в родинній хаті в Ільцях, що лишилася пусткою. Хату вночі оточила поліція, бо хтось стукнув. Він з-під подушки вихопив пістолет і на звук вистрелив. Застрелив командира – ­коменданта поліції поляка Пірожека. У темряві втік.
Коні – то була його слабість. Дядько Михайло розповідав про сільське довоєнне змагання: хто перший донесе свячену паску на куток, додому. Дід, член церковної десятки, разом зі священиком святили. У цей час Онуфрій сидів на церковній брамі, Михайло йшов коло дєді, а Дмитро за брамою чекав напоготові в сідлі. Як тільки паску посвятили – Михайло біг, подавав Онуфрію, той – Дмитру, а Дмитро щодуху летів на Білінчукову кичеру. Вистріл у повітря – це знак, що він уже там, перший.
На коні дядько заїздив і в Косів. Там у нього ще любаска була. На Косівщині німці його арештували, везли на слідство у Жаб'є. Коли їхали через перевал Буковець, хлопці обстріляли машину. Дядько ударом плеча збив одного із конвоїрів, зв'язаний стрибнув і покотився вниз. І знов почав воювати.
Батько в його сотні мав псевдо "Сибіряк". Обидва були здорові й міцні, це від матері Явдохи. Вона косила з мужиками нарівні й часто виходила на першу ручку. ­Боролася й клала на лопатки не одного визнаного силача. Батько мав під 2 метри зріст, а дядько – зо 2 з лишком. Мені розповідав один чоловік: "Коли упівці прийшли в полонину за продуктами, він приготував бербенички (діжечки. – "Країна") бринзи, масла, ще ­чогось, перев'язав. Питає: "Хлопці, а коня ви де лишили?" – "А ми без коня. Ось, він понесе". Каже: "Я очі витріщив. "Сибіряк" перекидає рівномірно через плече це все, бере ручний кулемет-"дігтяр", диски до нього – й уперед". ­Кажуть, з того "дігтяра" він, при потребі, стріляв, як із пістолета. Однією рукою. В оперативних документах НКВД значився як "Атлет".
Сотенний Мирослав Симчич у спогадах описує, як батько знайшов ведмежа-підранка. Підлікував, вигодував з пляшечки молоком. Ведмідь потім бігав за ним, як собака. Є фото у верхів'ях Чорного Черемоша: батько тримає на плечах здоровенного ведмедя, що впав у зимову сплячку. Кудись його ніс, доки зміг заховати.
Батько загинув 26 травня 1952 року. "Есбіст", з яким була зустріч, уже був на службі в НКВД. Його захопили, ­підсипавши снодійне, й він на допиті вказав місця та умовні сигнали. Дали автомат і групу перевдягнених енкаведистів. Зробили засідку, посадили кулеметника в чагарнику. Там такий шматок поля є. "Сибіряк" узяв напоготові "­дігтяр" – і пішов. На півдорозі його кулеметник скосив.
Того самого року взяли дядька Дмитра. Була така гора Карматура. Туди, буцімто для інструктажу, його викликав референт обласної СБ "Кіров" – Роман ­Тучак. ­Перевдягнені енкаведисти перестріляли дядькову ­охорону. Привезли його до Києва, де сидів у внутрішній тюрмі КДБ на Володимирській. Набрали їх таких 60, неофіційно так і називалося – "процес 60". Їх 1953-го судив військовий трибунал із Москви. Майже всім присудили розстріл. Розстріляли дядька в Лук'янівській тюрмі. Одружений не був. Дітей не лишилося.
Татового брата Михайла під кінець 1940-х відпустили із Красноярського краю – можливо, свідомо. Пішов на роботу в Надвірнянському районі – торгував у буфеті, але активно допомагав УПА. Навіть узяв участь у одному рейді, десь 1950-го: зібрали сотню й пройшли по селах Білого Черемошу. Дядька арештували, дали 25-ку. ­Закинули спочатку в Казахстан, у табір Актас, потім – у Норильськ, де взяв участь у повстанні. Тоді перевели до Воркути. ­Амністували 1956-го, закінчив торговельний технікум у Чернівцях. Працював директором меблевого магазину в Бурштині на Франківщині. Помер у 2000-х.
Федора Портяка, першого маминого чоловіка, арештували разом із нею 1946-го "за связі с УПА". Маму, збиту так, що не могла навіть ходити, відпустили разом із молодшою сестрою. Про чоловіка їй сказали: "ушол в лєс". А пізніше пустили чутку – це називалося "шептана", – що він не витримав тортур і повісився. Мої друзі-косівчани з "Меморіалу" знайшли чоловіка, який признався, що знає, де труп. Коли розкопали багну – а багна є добрим консервантом – то череп Федора був розломлений і мозок ще білий. На очах почав темніти. Мабуть, вчинив спротив на допиті, тому й проломили голову.
Вітчим Лук'ян Стефурак теж був у підпіллі. З мамою побралися у Ворохті й згодом вернулися в рідне село. Що він допомагав УПА, ніхто не заявив, і Лук'яна не арештували. Мама дуже довго хворіла, вітчим працював у колгоспі каторжно: косовиця, ліс рубати. Але найкаторжніша справа – розпилювати колоди вздовж, робити дошки-тертиці. З братом Михайлом вони вручну, за 12 рублів на місяць, та й то не завжди, нарізали цих тертиць на чотири вівчарники й два корівники, і ще будинки для пастухів. Плюс сільський двоповерховий великий будинок культури.

Інтерв'ю записав Павло Вольвач.