пʼятниця, 31 березня 2023 р.

Пам'яті Дмитра Донцова

 



"Наш національний ідеал може здійснитися тільки в безкомпромісовій боротьбі з Росією… Свідомі цього ідеалу, навіть повалені на землю, навіть під чоботом щасливого переможця — встанемо. Зрікаючись його — ніколи."

"Провід нації мусить бути з людей вибраних, людей, як казав Шевченко, окремої нерабської крови. То значить – людей патосу, глибокої віри, певности своєї одної Правди, а не мішанини її із чужою якоюсь «правдою» чи «кривдою», і невгнутою волею, а не компромісом її перевести в життя."

Дмитро ДОНЦОВ

* 29 серпня 1883, Мелітополь — † 30 березня 1973, Монреаль


Інтерв’ю Д. Донцова було взяте в нього Борисом Вітошинським* 25 лютого 1972 року під час перебування Донцова в Португалії з метою лікування. На той час, хоч Антоніу де Салазар помер, до 1974 року в Португалії продовжував існувати консервативно-націоналістичний режим, якому симпатизував український мислитель. Донцов навіть планував залишитися в Португалії, та стан здоров’я змусив його повернутися до Канади. Доктор Б. Вітошинський – один зі світочів Українського Вільного університету в Мюнхені, палкий шанувальник Донцова і науковець-юрист, котрий гаряче захищав право поневолених народів на збройну боротьбу, – записав розмову з Донцовим насамперед для того, щоб зберегти голос великого мислителя. Зараз, на жаль, місцезнаходження авдіо-запису залишається невідомим, але самий текст був опублікований у 1977 році в одному з націоналістичних видань. Міркування, висловлені Донцовим за рік до смерти, говорять про те, що він жодною мірою не зрікся власних ідей, якими надихав українських націоналістів. Слова видатного ідеолога не втратили своєї актуальности й донині.

 


Борис Вітошинський і Дмитро Донцов. Канада, 1972 рік (фото з сайту ukrnationalism.com)


 
Д-р Вітошинський: Пане Докторе! Ви написали Вашу книжку «Націоналізм» у 1926 році. Чи коли б Ви сьогодні писали цю книгу, чи Ви впровадили б до неї зміни, такі, які дехто називає «модернізацією», або «демократизацією»?

 
Д-р Донцов: Очевидно ні!

 
Д-р Вітошинський: Пане Докторе! Чи впровадження евентульних змін до ідеології українського націоналізму, під смак нинішніх керівників західних держав, могли б дати більші шанси українській визвольній боротьбі?

 
Д-р Донцов: Ні! До того, такі теперішні керівники держав не зовсім розуміють про націоналізм.

 
Д-р Вітошинський: Чи уважаєте пане Докторе, що може бути багато родів українського революційного націоналізму?

 
Д-Р Донцов: Я думаю, що може бути тільки одна форма українського революційного націоналізму. Хто говорить про різні форми, той тільки хоче знищити націоналізм, під певною маскою, що нічого спільного з націоналізмом не має.

 
Д-р Вітошинський: Дякую! Чи Національну Революцію повинні очолювати однодумці, чи люди різних переконань і світоглядів, але такі, які шукають між собою компромісів?

 
Д-р Донцов: Думаю, що всякий рух і всяка ідея, яка хоче перемогти, має складатися з людей одної ідеї, одної волі, а не з комплексу людей різно думаючих, котрі тягнуть в різні боки і тим самим ослаблюють усю ідею і волю і наслідки.

 
Д-р Вітошинський: Чи для популяризації української визвольної боротьби на Заході, її протимосковський характер повинен бути більше компромісовий?

 
Д-р Донцов: Ні! Популяризувати ідею українського націоналізму – серед кого? Серед тих, серед демократів, серед соціялістів, і так далі, нема ніякого сенсу, бо вони були, є і будуть проти незалежної України. Але популяризувати українську націоналістичну безкомпромісову ідею серед кіл сприяючих націоналізмові, котрі горять тою самою ідеєю, очевидно треба.

 
Д-р Вітошинський: Ви багато писали про те, яким повинен бути провід нації. Як це Ви зовсім коротко здефініювали б?

 
Д-р Донцов : Провід нації мусить бути з людей вибраних, людей, як казав Шевченко, окремої нерабської крови. То значить – людей патосу, глибокої віри, певности своєї одної Правди, а не мішанини її із чужою якоюсь «правдою» чи «кривдою», і невгнутою волею, а не компромісом її перевести в життя.

 
Д-р Вітошинський: Часто говориться, зокрема тепер, що наші національні керівники повинні уникати всяких емоцій. І навіть тоді, коли вам ворог чи його союзники завдають образи, розцінювати їх тільки з розумової точки бачення. Отже придушувати почування національного гніву. Як Ви ставитеся до того питання?

 
Д-р Донцов: що значить емотивність? Емотивністю вороги націоналізму називають той героїчний патос і страшну віру в свою Правду та її конечну перемогу. І від цего ми ніколи не можемо відступити і не сміємо відступати!

 
Д-р Вітошинський: Сердечно дякую! Вибачте, ще одне питання: Чи Ви думаєте, Пане Докторе, на підставі тих всіх вісток і голосів, які доходять з України, чи там поширюється і росте ідея націоналізму, чи може навпаки?

 
Д-р Донцов: Так! Я думаю, що там прокидається з великою силою ідея націоналізму, яку я зачав пропаґувати давно і яку неґують теперішні здеґенеровані елементи на еміграції. А саме: Та так звана емотивність, то значить страшно глибока віра в свою справу. Емотивність дальша – абсолютне признання тільки своєї Правди і неґації всякої «правди», всякої «рації», якою вона не була б. І третє – так зване неґаторами націоналізму «донкіхотство». То значить невблаганна боротьба на життя і на смерть з тою Росією і тим дияволом, якого вона репрезентує.



Дмитро Донцов
Рік 1918, Київ

Ця книга — не спогади. Це — щокількаденні записки, роблені похапцем, часто вночі, в 1918 році в Києві, про зустрічі, епізоди, події та акції політичного характеру — чисто припадково збережені до цього часу (замітки неполітичного характеру знищено). Це доривочні фраґменти, написані, подекуди телеграфним стилем, бо на детальний опис не позволяв скажений темп тодішнього життя. Тим не менше автор думає, що ці замітки не позбавлені де-якої вартости, бодай як спостереження свідка, а іноді й учасника подій вікопомного бурхливого 1918 року; з його цікавими постатями, з його блискавичними змінами; з боротьбою на життя і смерть ріжних національних і політичних сил, з напружено-трівожним, повним несподіванок повітрям тодішнього Києва, столиці зненацька збудженої в вогні революції і війни до самодержавного життя зі свого столітнього сну, України. [...]


29 травня
О 7-ій год. у Гетьмана, у палаці. Нарікав на партійців наших, які "все саботують". Знову поясняв мені цілі своєї політики. Питався, яке я маю вражіння: чи йде до українізації, чи до русифікації? Я відповів, що, здається, не йде до того, що є заміром гетьмана. Це, мабуть, так і є. Нарікав на німців. Дав йому ще одну свою статтю в "Новій Раді" про справу Криму. (Який німці збираються відкраяти від України).
При виході перейняв мене Палтов (віцеміністер закордонних справ). Дуже мною опікується, Тим разом говорив зі мною не по-російськи, а по-польськи. Типовий виплід "Юго-западного края". Палтов робить все: орґанізує пресові бюра, призначає архиєреїв, видумує новий однострій для армії. Крім того, безнастанно в розмовах з німцями. Коли в передпокою над сходами, де сидять Крига і Кочубей, гетьманські адютанти, — дзвонить телефон, дуже часто людина, з якою жадають розмови, є "ексцеленц фон Пальтов". Ніхто б не припускав, що цей веселий, метушливий чоловік з округлим обличчям і з "цвікером" на носі, має стільки енергії.
Був у Дорошенка. О. Шульгин (був. міністр Центральної Ради). Хоче їхати з дипльоматичною місією до невтральних країн. Не знає, як на це подивляться німці.


30-го травня.
Перейняв У. Т. А. (українська телєґр. аґенція) від Дивіна. Вчора радився мене Міхновський. Йому робить Гетьман пропозицію вступити до нього на якусь досить неокреслену посаду дорадника. Вагається. Боїться, що це сінекура. Порадив йому, щоб сам усталив обсяг і зміст тої посади і щоб на це згодився Гетьман.
Святий Боже! Як всі мої земляки хочуть міністерських портфелів! Нині приходив до мене (від соц.-самостійників) Луценко. Просив переслати до Львова і Берліна їх меморандум про курс теперішньої політики уряду.
"Рабочая Жизнь" закидує "Новій Раді" зміну курсу "ес-ефського" Орґану, (соц.-федералісти), бо в ній видруковано мою статтю. Від Федорцева лист зі Львова. Тон мінорний. Пише: "про Вас також багато говорять, а іменно, що Ви є при Гетьмані; що Ви враз зі Скорописом брали участь в перевороті, що були на всіх тайних засіданнях; що Ви були на листі міністрів, але німці Вас скреслили", і т. п. Нісенітниці!
Увечері в льожі в Опері. "Прекрасна Олена" Оффен-баха. На долі сиділи (німецький посол) Мумм зі своїми. Глядячи на заллятий електрикою партер, слухаючи ординарних дотепів безжурних блазнів на сцені, і порівнюючи все це з трагічною дійсністю, згадував "Останні роки Речі Посполитої" Костомарова, або Реймонта — "Рік 1793".


31 травня.
Увечері, в Українському Клюбі на Пушкинській. Вітання Кубанської делєґації, що прибула до гетьмана. Промови і пр. С. Шелухін оповідав про свої мирні переговори з большевиками. Яких прекрасних дипломатів мали ми за старої гетьманщини! І яка мізерія тепер. Демократи! Шелухіна люблю за його темперамент та інтеліґентне обличчя. Як правник — він хаотичний.


1 червня.
Біганина і авдієнції. Досі не зовсім розумію, чим міг збудити довіря Скоропадського. Посту, який мені дав (пресова служба), не шукав.
Хочу дати до друку відозву про автокефалію православної церкви української. В Клюбі "Родина" стрінув Когута, Біляча, Біського, Лоського, Суровцеву. Остання повідомила, що курієр до Львова їде щойно завтра. Загальний песимізм. Страйк в міністерствахЗ). Хоч особисто всі, здається, почувають себе добре. Не слідно почуття свідомости великої трагедії, яка розіграється на Україні.
М. ин. був свідком одної комічної сцени в був. царськім палаці, де тепер були міністерства. До мого шефа, віцеміністра внутрішніх справ, Вишневського, прийшов Світозар Драгоманов, щоби зголосити свою димісію (був урядовцем в однім міністерстві Центральної Ради), бо не хотів лишатися при "антиукраїнськім уряді гетьмана". При цій сцені Вишневськии говорив по-українськи, а Драгоманов по-російськи. Аж я звернув йому увагу, що пан міністр говорить по-українськи.


2 червня.
Ввечері—в "Літературно-Артистичнім Клюбі". Трохи росіян, велика більшість жидів. І це має бути російська інтеліґенція у Києві! Моя душа втішилася. Коли так, то з нами ще не так зле. Росіяни замало мають власних сил, щоб тримати нас.


3 червня.
Австріяки, здається, добре провадять свою справу. Архикнязь Вільгельм єднає масу сторонників, має коло себе десять тисяч Болбочана і Натієва. Не думаю, щоб Австро-Угорщина зважилася чинно виступити з українськими плянами проти Німеччини, може єднає собі симпатії на всякий випадок... Архикнязя пізнав я так: вже після вибуху революції, коли я був у Льовві, я звернувся до січових стрільців, щоб уможливили мені передістатися на Україну до Києва. В наслідок цих заходів, дістав я власноручну картку від архикнязя з запросинами його відвідати. Він стояв тоді, з своєю, зложеною з галичан-українців, частиною в Кадлубинцях коло Тишків. З моєї подорожі до Києва тоді, вправді, нічого не вийшло. Але при тій нагоді я запізнався з Вільгемом — ерцгерцогом. Приняття було ласкаве, був у нього з нашим "фельдку-ратом", українцем Зофійовським. Довге тримбання степом вночі, під місяцем з нашим уланчиком, замість кучера. Потім — "унтерштанд зайнер Кайзерліхен Гогайт". Молодий чоловік, літ 24-ох. Типовий Габсбурґ. Уперта форма черепа. Елеґантні рухи. Страшна упертість, але, здається, слаба воля; яка дає впливати на себе. Щось з укрїнської вдачі. Не дурно його зацікавила наша нація. Це було в 1917 р. Тоді я йому привіз тайну постанову Берестейського миру про поділ Галичини — на українську і польську частину. Тішився, показував свої листи до і від ґр. Черніна (австр.-угор. міністра закордонних справ). Архикнязь провадив уже здавна свою проукраїнську політику. Застерігався, що про ніяку корону на Україні йому не сниться. Очевидно! Про такі речі говориться пост фактум, а перед тим —лиш думається. При вечері нам пригравала уланська орхестра — українські пісні — з кількох музик. Коли Архикнязь дав їм рукою знак відійти, відіграли ще на останок цісарський гимн "Ґотт ергальте". Цілі моєї подорожі мені тоді осягнути не удалося.
Про Вільгельма-архикнязя оповідали мені цікавий анекдот. Він дуже хотів познайомитися з Махном, але його — занадто льояльне — стрілецьке окруження відмовило його від того. Мовляв, чи ж випадає Габсбурґові бачитися і розмовляти з таким бандитом? Вільгельм відповів: "Шкода! остаточно, чи ж не були перші Габсбурґи такі самі, як ваш Махно"?
Лише діставшися знову до Києва, під час світової війни і революції, починаю розуміти ліпше історію давньої гетьманщини. Боротьба ґруп, партій, котерій, аґентур, держав, окремих особистостей і цілих концепцій історичних на цім маленькім куснику Божої землі, що зветься Україна. Те саме, що й тоді. Титанічні подриги, і...
О 8 год. на обіді у гетьмана. Наліво від нього сиділи майор Гаазе, один його лейтенант, Полтавець та инші. Направо — я, Палтов, ґен. Дашкевич-Горбацький та ін. Оповідав м. і. гетьман про те, що треба скорше провести закон про підданство. Незадоволений був з Ради Міністрів, яка заповолі йому працює: "Я б усе робив без неї, звичайними приказами". — "Або просто телефонічно" — вставив я. Палтов глянув на мене зляканими очима, мабуть перецінюючи загальне зрозуміння для мого дотепу. Зрештою, це не була іронія з моєї сторони: я відчував, що тепер, — нерішена ще війна, змора большевизму над нами, — треба ділати страшно скоро і рішуче, власне декретами. Гетьман оповів про сенсацію, яка мала наступити за кілька днів. З приводу свого визнання Центральними Державами, має видати універсал, в якім, за прикладом давніх гетьманів, уживатиме виразу — "Ми".
"Як Ви думаєте, — звернувся до мене, як це буде принято"?— "Цензори, пане гетьмане, матимуть багато роботи", — відповів я. Мав я на увазі обурення демократичної преси на таку нову формулу.
Майор Гаазе безцеремонно інтерпелював мене з приводу "тенденційности" УТА, яка інформувала (— навіть не про всі!) розрухи на провінції. Пан майор був незадоволений з того. Офіційно ці розрухи не існували. Говорив теж про намір німців видавати часопис для людности України в цілях німецько-українського зближення. Лише один клопіт мав — в якій мові цей часопис видавати? Відповів я, що коли Німеччині залежить на зєднанні українців, хай видає по-українськи; коли ж росіян — по-російськи... Відповідь, маю враження, його не задовольнила. Я умисне удавав наївного і не поміг пану майорові, коли він, даремно шукаючи на моїм обличчі хоч тінь зрозуміння для своїх плянів, старався виложити ціль і конечність такого орґану преси.
По цім обіді і розмовах при столі, приємно відітхнув на вулиці. Щойно перейшов дощ і повітря було чудове.


4 червня.
"Кієвськая Мисль" і "Рабочая Жизнь" починають нагінку на новозасноване пресове Бюро, і на мене. Не знати, чого вони виходять з себе — чи тому, що я промовляв на з'їзді преси по-українськи, чи тому, що промовляв проти федерації. Злі язики називали цей з'їзд преси — "всеєврейський сєзд русской печаті на Украйне". Сказати цьому зїздові кілька слів післали й мене.
Бачив Липинського. Вчора казав мені гетьман, що він призначений вже нашим послом до Відня. Проти цього плететься інтриґа, як кажуть, з російської сторони. Його противники висувають на пост віденського посла якогось ґен. Семенова, який був в царській контррозвідці і військовим аташе у Відні. Пости послів обсаджуються незавше як треба. В Берліні — барон Штайнгель, кадетський українець, в Софії українофіл Слівінський.
Архикнязь Вільгельм робить в Александровську Запорізьку Січ. Гетьман його не боїться. Був щирий, отверто мені сказав якось:
"Що тут довго говорити! Ясно, що як німці схочуть, щоб я був гетьманом, то буду. Як ні, — то ні".
І, подумавши, додав:
"Але мені здається, що вони хочуть".
Вчора при обіді гетьман знов позволив собі натяк в сторону Гаазе про Крим:
"Ось вони лиш з Кримом там хочуть щось зробити"! — кинув до мене, моргаючи на майора.
О 6 год. ввечері дістав запрошення на засідання політичної комісії при міністерстві заграничних справ. Доручили мені виробити реферат про політичні границі України.
О 8 год. ввечері на концерті Кошиця. Стрів полк. Коссака, був. командира Січових Стрільців. Оповідав про враження в Галичині від перевороту. Леґенди, про які писав Федорів в листі до мене, здається, досить там були поширені. Оповідав, що з уст митрополита Шептицького впало і моє назвисько, як арґумент проти ворогів гетьманства в Галичині.
Бачився з Петлюрою. Виглядав, ніби за щось ображений.
Міністерство Внутрішніх Справ бажає від мене кооперації з Союзом Земельних Власників. Тим самим, який в недавніх своїх постановах висловився за повну реставрацію земельних відносин без жадних уступок селянству. Кооперувати з Союзом не буду.
Був у мене болгарський посол, проф. Шішманов (оженений з донькою Драгоманова). Просив приїхати до себе.
В Міністерстві Закордонних Справ попризначувано людей, які не орієнтуються в справах. Многі не розуміють правничої мови.
Увечері — відчит одного бувшого міністра Центральної Ради. Говорив як ґімназист, його промова нагадувала статтю в глухім провінціяльнім часописі.


6 червня.
Нині працювати в бюрі не удалося. Якийсь склад з амуніцією вилетів в повітря (кажуть на Звіринці). Було з 15 сильних детонацій. Шиби в бюрі з вікон, що, виходили на Хрещатик, всі вилетіли. Мене і секретарів мало не збило з ніг, коли ми, підбігши до вікон, глянули вділ на вулицю, усіяну товченим шклом. Тут і там лежали, мабуть збиті з ніг повітрям, люди. Всі з бюра кинулися на діл, до сутеренів, де й просиділи коло півгодини. В ухах лящало від лоскоту, з деякими панями була гістерика.
Приїхав редактор Голубець зі Львова. Оповідав ті самі сплетні про Скоропадського, про вето німців на мене. Оповідав про чутку, що я перефорсував кандидатуру Д. Дорошенка на міністра. Це вигадка. Хоч Д. Дорошенко в цій справі й звертався до мене.


7 червня.
Мав реферат на Політичній Комісії нашої мирової делєґації — про політичні границі України. Головні напрямні: старатися відділити від Росії і визнати як самостійні держави — всі її "окраїни". Крим — інтегральна частина України, без політичного самовизначення. З Білою Руссю — добра стратегічна лінія, бо не знати, яку державність матимемо там. Проти Дону — забезпечитися. Жадної федерації. С. Шелухін погодився з цими точками. Обидва ми виступили проти О. Шульгина, який говорив про федерацію і хотів навязати нашу політику до "традицій Центральної Ради і Секретаріяту". Гарні традиції!


8 червня.
Галіп, тепер вже старший радник Міністерства Закордонних Справ, оповідав, що гетьман мав сказати Муммові, що Дорошенко є австрійської орієнтації. Мумм мав відповісти, що не може цього навіть приняти до відома, бо він знає лише орієнтацію Центральних Держав. Здається, бляґа зі сторони Мумма. Бо сам гетьман, ще перед номінацією Дорошенка, говорив мені, що німці робили тому перешкоди, власне підозріваючи його в австрофільстві. Не виключене, що те, що Галіп приписує гетьманові в розмові з Муммом, сказав останньому сам же Галіп.
Кампанія в пресі проти мене іде дальше. До т. зв. "русских" з "Києвської Мислі" прилучилася "Робітнича Ґазета", орґан українських соціялдемократів. Теж нападає на мій виступ на з'їзді в характері — страшно сказати! — "урядника Міністерства Внутрішніх Справ". Здається, як мене інформують, це, робота пана Скнара, ображеного, що я не виробив йому посади... урядника в Міністерстві Внутрішніх Справ.
Для характеристики соціялістичної преси: в тім самім числі "Роб. Ґазети", з випадом проти мене, друкується великий рекляма-анонс моєї брошури — "Міжнародне положення України і Росія", виданої — тою ж "Робітничою Ґазетою".
Одна колежанка, ще з петербурзьких часів, цебто 14 літ тому, казала — з приводу моїх відчитів в Києві: "Ви й тоді мали до Росії ту саму ненависть, що й тепер".


9 червня.
О 12-ій — концерт Стеценкових творів у Міськім Театрі. Мав квиток у другому ряді. Бачив Шелухіна, Василенка, в льожі — гетьмана з почетом, Лизогуба.
Концерт мізерабільний. Квінтесенція нудоти і плаксивости української. Пісня на слова Лесі Українки — "То була тиха ніч чарівниця", була дійсно "кунстштюком", Бо так не зрозуміти суті цього душевного переживання поетки, та й її самої, як їх не зрозумів Стеценко в своїй музичній інтерпретації— то була дійсно штука! Замість болючого, розпачливого, непогамованого, ледви стриманого, пориву, вийшов звичайний, розливний солодкий малоросійський сентимент. Довкола — рев: браво, біс, ще раз!, розпромінені обличчя... Ні, я не є їх.
Шишманов просив прислати мої брошури. Обіцяв прийти на відчит. Наші соціялдемократи заявили моїй давній знайомій, пані В. Р., своє незадоволення за знайомство зі мною. Нема найбільших деспотів, як партійні соціялісти. Не можуть дарувати, що відійшов від них.


10 червня.
Безцеремонність німців іде задалеко. Сьогодні закликав мене до себе на нараду гетьман. В його кабінеті, в палаці, вже застав державного секретаря Ігоря Кістя-ківського, Палтова, начальника штабу ґен. Дашкевича-Горбацького, віцеміністра військових справ ґен. Лінґнау і віцеміністра Внутрішніх Справ Вишневського.
Ґенерал Ґренер прислав листа, в якім скаржився на УТА за те, що вона —- не робить належної реклями гетьманові і забагато пише про розрухи на провінції. Я відповів, що я є між молотом і ковалом в пресових справах. З одної сторони кампанія російсько-жидівської преси, а з другої — оцей лист Тренера. Щодо того, що є замало реклями для гетьмана, то ця справа обходить не ґен. Тренера, лише гетьмана і мене. Щодо інформацій про розрухи, — то я міг формально заслонитися тим, що ці вістки діставали ми від Воєнного Міністерства. Зачалась суперечка між Дашкевичем і Лінґнау.
На цій нараді, коли я почав говорити по-українськи, зараз же перейшли на цю мову і гетьман, і Вишневський, і Лінґнау.
В Бюрі довідався про правдиву причину німецького гніву. З властивою їм "плюмпгайт" присилають вони масу телеграм до УТА з широкою реклямою для німців. Багато з того матеріялу йшло до коша. Звідси їх гнів. Звідси їх кампанія проти УТА і мене, підтримувана Дівиним з його "чорною сотнею", і "русскими" журналістами з "Києвської Мислі".
[...]

Щоденник Д. Донцова цілком - тут: https://chtyvo.org.ua/authors/Dontsov/Rik_1918_Kyiv/



Про родину Дмитра Донцова

Дмитро ріс у доволі заможній родині. Батько Іван успішно провадив торгівлю сільгоспмашинами. Він заснував низку підприємств і був ініціятором буріння артезіянських свердловин, для чого з Харкова був запрошений шотландський фахівець. Літературознавець і журналіст Сергій Квіт у своїй книжці «Дмитро Донцов» розповідає, що родина іноземця жила на подвір'ї Донцових і його діти грали з маленьким Дмитром. Іван Донцов здавав в оренду кілька будинків у Мелітополі. Мати Єфросинья володіла 1165 десятинами землі у Мелітопольськім повіті. Іван Донцов сім разів обирався депутатом міської управи і повітових земських зборів, був членом міського благодійного товариства, а 1894 року став міським головою Мелітополя, але помер від серцевого нападу, не встигнувши обійняти посаду. Через рік п'ятеро дітей – Сергій, Володимир, Дмитро, Олена та Катерина – залишилися й без матері. Дмитрові тоді було 12 років.

Хоч як це парадоксально, українським націоналістом Дмитра Донцова, за його спогадами, зробив дід — німець за походженням. Ще підлітком Дмитро читав книжки українських письменників, а також Ніцше, Шопенгавера та Геґеля. Усі ці книжки були у сімейній бібліотеці. А по материнській лінії у предках були італійці.

У родині Донцових розмовляли російською, але пам'ятали і про українське коріння. «Українця з мене зробили: Гоголь, Шевченко, Куліш і Стороженко, яких я знаю з того часу, як навчився читати, тобто від 6 років життя», — згадував Донцов у листі до Евгена Маланюка.
Вчилися брати Донцови у реальнім училищі. Дмитро закінчив училище у 1900 році. Відтак, простудіювавши курс гімназії у Царськосельському ліцеї і склавши додаткові іспити (після реального училища на гуманітарні спеціяльності не брали), він вступив на юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету. Чи бував згодом у Мелітополі — невідомо. Звідси він виїхав ще атеїстом та з вірою в соціялізм, як і його брати та сестри, що тоді було популярно у молодіжному середовищі. Як член РСДРП він зазнав арештів у 1905 та 1907 роках. Сім'ї вдалося його визволити. Донцов виїхав на Львівщину і згодом, уже як студент Віденського університету, 1913 року виступив з ідеєю націоналізму, сепаратизму — відокремлення від Росії, історичного ворога України та прилучення до европейського світу. Що виявилося актуальним і через століття.
"У Дмитра Донцова були старші брати Сергій та Володимир, – розповідає Олександр Донцов. – В Сергія Івановича народився син Єлисей, у Єлісея – Микола, мій батько. А Володимир, як і Дмитро Донцов, починав своє політичне життя з РСДРП, проте потім вирішив, що йому з ними не по дорозі, його сини Петро і Павло народилися в Женеві в 1917-1918 рр. Він спочатку працював у посольстві, потім викладав у Москві іноземні мови, у 30-ті роки був заарештований з одним з синів, і в 40-му (?) році обох розстріляли. Відтак заарештували другого сина, він пройшов у таборах Мордовії всі кола пекла і там же похований. Про долі Катерини та Ольги нічого невідомо."

Якось большевик Дмитро Мануїльський, звернувшись до Донцова, свого однокашника по Петербурзькому університету, сказав: «Ви така порядна людина, чому ви не в большевиках?». "Тому й не в большевиках", - відповів Донцов.

У 1922 році Дмитро Донцов повернувся з Европи до Львова. Майбутній голова Організації Українських Націоналістів Євген Коновалець допоміг Донцову стати головним редактором журналу «Літературно-науковий вістник», наклад якого завдяки Донцову стрімко зростав.
Епістолярна спадщина Донцова ще мало вивчена. Пояснення цьому банальне — він мав дуже нерозбірливий почерк. Траплялося, що редакції газет, куди він здавав рукописні тексти, за поганий почерк його навіть штрафували!

Довгий час чутки про можливого позашлюбного спадкоємця Донцова не мали підтверджень.
— Тепер ми знаємо, що сина Дмитро Іванович таки мав, — каже професор Олександр Ситник, керівник Науково-дослідного центру імені Дмитра Донцова при Мелітопольському університеті. — Хлопчик народився перед другим ув'язненням Донцова в Лук'янівську в'язницю в Києві. Назвали сина Валентином. Вважається, що Дмитро Донцов, будучи офіційно одруженим з Марією Бачинською, перебуваючи у 1918 році в Києві, з другою сім'єю спілкувався, але навмисне «обрубав усі кінці», бо боявся, що через нього, націоналіста, їх просто знищать. Валентин мав доньку Ларису, має правнука Ігоря та праправнучку Марію. Проблема для спадкоємців та істориків полягає в тому, що не існує жодних документів, які підтверджують споріднення.

shorturl.at/nzLW2



Олена Теліга
1933 - 1939

Д.Д.                           

Наближається спогадів повінь…    (В.Сосюра)                           


Незнаний нам початок і кінець,
Не розуміємо таємну віру,
Коли життя сплітає у вінець
В незнаній черзі віру і зневіру.

На світлий день спадає чорна тінь
Зловіщих хмар, мов жалібний серпанок,
А зимну ніч, безсилу від тремтінь,
Бере в обійми полум’яний ранок.

Залізну силу, що не має меж,
Дихання Боже в сльози перетопить
І скрутить бич безжалісних пожеж
З маленьких іскор, схованих у попіл.

Так кроки — нами зв’язані навік
У Божих меж — назавжди розминулись.
Без теплих слів, без дрогнення повік
Ми попрощались десь на розі вулиць.

Але, буває, крізь вогонь межі
Минулі дні вертаються, як спогад.
Ми завтра знов не будемо чужі,
Цей світлий дар приймаючи від Бога


Вірша "1933-1939" вперше опубліковано в журналі "Вістник" (1939. - Т.2, кн.6. - С.402). 1933 - рік, коли Д. Донцов почав видавати "Вісник", після того як під ударами ворогів та через фінансові труднощі припинив існування "Літературно-Науковий Вістник", головним редактором якого він був з 1922 р. 1939 - останній рік існування "Вістника".

Марія Бачинська-Донцова стверджувала, що Олена Теліга не опублікувала жодного твору з присвятою Дмитрові Донцову.

Обкладинка ЛНВ, число 1, 1902 р.




Дмитро Донцов. Світлина початку 1970-х років


Могила Дмитра Донцова на цвинтарі св. Андрія в містечку Савт-Бавнд Брук шт. Нью-Йорк


____________

*  Вітошинський Борис Миронович (18.08.1914, м. Перемишль - 4(13). 12.1991, м. Олява, Польща). Псевдо: "Беріц". Закінчив Перемиську гімназію (1932), член Пласту - 6 курінь ім. І. Богуна, студіював право у Варшаві. Член ОУН, один із керівників ОУН в Перемишлі, суджений 08.1935 в Делягині за нелегальний перехід кордону в Чехословаччину, звільнений, відправлений до концтабору в Березі Картузькій (08.1935—05.1936). Заарештований польською поліцією 1.07.1937 в Перемишлі за протидержавну діяльність, знову заарештований восени 1938, ув'язнений в таборі в Березі Картузькій, вийшов на волю 09.1939. Учасник II ВЗ ОУН в Кракові (31.03-3.04.1941). Політв'язень німецьких концтаборів Аушвіц, Маутхаузен, Мельк та Ебензеє (1941-1945). У Аушвіці поляки обер-капо Юзеф Краль і капо Болек і Сташек Подкульські, що вбили Василя і Олексу Бандер, серед инших побили і Вітошинського. Після звільнення 6.05.1945 проживав у Німеччині, закінчив правничі студії та працював професором Українського Вільного Університету. Згодом мешкав у Франції, був тереновим провідником ОУН, головним редактором газет "Український Час" у Парижі, "Шлях Перемоги" у Мюнхені. Автор праці "Визвольна боротьба у світлі міжнародного права". Похований у Перемишлі. Мав брата Олега, теж члена ОУН і в'язня німецьких концтаборів.



Донцов про москальську душу


Пам'яті Марії Бачинської-Донцової



середа, 29 березня 2023 р.

Брат Михайла Подоляка, радника голови ОПУ - полковник російської розвідки

 



Веселенький в Зеленського офіс: в Єрмака батько - полковник ГРУ у відставці, а в Подоляка брат служить там же. Контррозвідка в нас взагалі є чи її нема?!

РОСІЙСЬКИЙ СЛІД, М'ЯКО КАЖУЧИ, У РОДИННИХ ЗВ'ЯЗКАХ РАДНИКА ГОЛОВИ ОП МИХАЙЛА ПОДОЛЯКА
👉 Рідний брат Михайла Подоляка — полковник ГРУ міноборони росії. Володимир Подоляк з 1987 року мешкає в росії, є громадянином цієї країни.
Журналісти опублікували копію його паспорта. Виданий 10 квітня 2010 року, серія 45 10 647 952
У березні 2022 року полковник розвідки В.Подоляк був у Стамбулі, де відбувалися українсько-російські переговори. Він потрапив у кадр пропаґандистських ЗМІ. Був там і Михайло Подоляк. Вони спілкувалися і, можливо, не лише на сімейні теми. “Інформатор” припускає, що Михайло Подоляк може зливати братові інформацію про постачання західних озброєнь, зокрема, систем ППО та “Гаймарсів” А ще є припущення, що ГРУ МО рф могло завербувати самого Михайла Подоляка ще 2010 року.
Чекаємо на перевірки й реакцію.




👉 Дмитро Чекалкін: - Підозри щодо співпраці Подоляка з російськими спецслужбами абсолютно небезпідставні.
Зе зрада:
А тепер дивіться - Подоляка випирають з Білорусі за роботу на росіян. Він втікає в Україну, де починає працювати на російських аґентів - Медведчука, а потім Януковоща. Ну, і пік кар'єри - Єрмак і Бубон*.
Ось цікаве інтерв'ю білоруській газеті за 2010 рік, де він визнає свою безпринципність та зв'язки з КҐБ. І після цього він буде брехати, що не спілкується з братом?


👉 У суспільства чимало питань до кадрової політики Офісу президента України і, власне, до самих топ-посадовців цієї структури. Упродовж років активісти наполягають на звільненні заступників голови Офісу Олега Татарова і Андрія Смирнова, які були дотичні до режиму Януковича.
Триґером є й очільник ОПУ Андрій Єрмак, якого політичні опоненти називали ледь не аґентом ворожих спецслужб. Втім поза увагою суспільства залишається його радник Михайло Подоляк. Про головного спікера Офісу президента широкому загалу майже нічого не відомо. Хоча деякі факти з його біографії заслуговують уваги.
Михайло Михайлович Подоляк народився 16 лютого 1972 року у Львові. Інформація про його батьків практично відсутня: відомо лише, що вони згодом переїхали до Нововолинська, де Михайло Подоляк закінчив середню школу, а згодом до Луцька.
Старший брат — Подоляк Володимир Михайлович (народився 04.02.1965) — починаючи з 1987 року мешкає в росії, де по теперішній час проходить службу в Головному розвідувальному управлінні Міноборони РФ.
Нам вдалося дістати докази наявності в нього російського громадянства. Зокрема, копію його заяви від 30 квітня 2010 року на заміну паспорта рф у зв’язку з досягненням 45-річного віку. В заяві вказано, що перший російський паспорт (серія 4599 №954091) Володимир Подоляк отримав 18 квітня 2000 року у відділі внутрішніх справ «Щукіно» міста Москва.
З 2001 до 2004 р. Володимир Подоляк працював у посольстві рф в Італії. З 2008 по 2010 — військовим аташе у посольстві рф у Хорватії.
В березні 2022 року чинний полковник розвідки РФ Володимир Михайлович Подоляк був присутній на стамбульській зустрічі української і російської делеґацій. Його можна побачити на кадрах пропаґандистського каналу «Мир 24», працівники якого фільмували ту зустріч.



Цілком імовірно, що у Стамбулі брати спілкувалися і не лише на особисті теми. Росію цікавить інформація про постачання Україні західного озброєння, зокрема систем ППО та РСЗВ Himars від США. Така інформація могла бути передана тоді і в подальшому. Зокрема, щодо озброєння, зосередженого на Київщині, інтересу до якої російські окупанти досі не втратили.
Ба більше, наявна інформація може свідчити, що Михайло Подоляк міг бути завербований ГРУ МО рф у 2010 році і працювати під кураторством рідного брата Володимира Подоляка. Ризики для оборони держави зростають, враховуючи доступ Михайла Подоляка до державної таємниці. Під час заповнення анкети для отримання цього доступу, він не надав інформації про брата-російського розвідника.
Здобута нами інформація потребує ретельної перевірки правоохоронними органами і уваги з боку вищого політичного керівництва держави, адже йдеться про захист національних інтересів і територіяльної цілісности України. В умовах боротьби за існування держави усі сумніви у доброчесності і патріотизмі керівників країни мають бути розвіяні компетентними органами.

____________
* "Бубон", виявляється, - ще одне прізвисько Зеленського, мабуть, похідне від "Бубочки" 😉. Приклад вживання: https://t.me/dmitriy_chekalkyn/4722
Не знала)




вівторок, 28 березня 2023 р.

Хто командує командувачами?

 



- Цей вдумливий погляд керманича держави...
(з коментарів)

І він отакий під час війни командує командувачами?! Боже, спаси й порятуй...



субота, 25 березня 2023 р.

Незагойний біль втрати


 


🥀
Тарас Чорновіл:
Цього дня 24 роки тому вбили мого батька Вячеслава Чорновола. На довгі роки українців позбавили навіть шансу на гідний і патріотичний вибір. Я дуже сумніваюся, чи готові вони були ним скористатися в той виборчий 99-ий. Але у зросійщеній та до краю корумпованій правлячій верхівці боялися навіть найефемернішої можливості перемоги справжнього українського лідера. Вони навіть маргінальних опозиціонерів купували чи затюкували. А тут же був настільки величний супротивник...
І я нині навіть не про тих згадую, хто віддавав наказ убивати, хто розробляв і виконав злочинну спецоперацію, хто її покривав упродовж наступних років. Частина з них уже на іншому суді, як Кравченко, когось цей суд ще чекає, як Кучму. Чомусь саме цього дня я найперше згадую всю мерзенну сутність отого "агрєсівно-послушного большінства", як його назвали ще в роки перестройки, нині відомого, як більшість "а какая разніца". Ці маси відкриті для владної пропаганди й агресивні проти кожного, хто піднімався вище їхньої ницості. Вони десь трохи перемішувалися, зміщувалися географічно. Але їх з фатальною невідворотністю в нашому суспільстві залишалося від двох третин до отих безвідповідальних трьох четвертих.
Сьогодні пом'янути Чорновола на місці загибелі та при могилі прийшли кільканадцять людей. Але ще пару мільйонів, якщо їм нагадати, раптово починають переповідати, як вони сумували й плакали 26-го березня, розказувати про найбагатолюдніший похорон, який колись бачила Україна... От лише дуже не люблять згадувати, як шельмували його до того. А мертвих героїв чухраїнці люблять... Наступного ранку навіть тиражі газет поспіхом передруковували, щоб прибрати пасквілі проти Чорновола. Тоді не було ще соцмереж, але в усьому іншому те саме ми вже бачили в пізніші роки, особливо в 2019-му. Зрештою, моральну дилему наша більшість для себе успішно розв'язала - обрала собі таку владу, яка взагалі не здогадується, що був колись Вячеслав Чорновіл, і глибоко зневажає те, за що він боровся. А найперше - Україну...
Вибачайте, сумний день і на пафосність не тягне...
25.3.2023




🥀
Атена-Святомира Пашко:
Не можу забути, як В’ячеслав посивів за одну ніч. Це було 1999-го. Я прокинулася, бачу: сидить на краю ліжка, схопився за голову. Тоді йому було дійсно дуже важко. Наступного ранку він прокинувся зовсім сивий. Дуже нервував через розкол Руху.
Перед аварією подзвонив мені о 22.30, за годину до загибелі. Сказав, що вже в Черкасах, через годину буде вдома, разом повечеряємо. Рівно о 23.30 його не стало. Я в той час сиділа на кухні й читала спогади Ірини Жиленко. Відчула наче протяг. Подумала, що онук Василько відчинив кватирку. Перевірила: все закрито. Напевно, то була його душа або та енергія, яка тягнула додому... Коли взялася прати речі В’ячеслава після аварії, вони були в крові й піску. Поклала в воду, коли раптом вся ванна заповнилася кров’ю. Мені стало дуже погано. Обперлася об стіну, щоб не впасти. Це була В’ячеславова кров. Ми ті речі перенесли в музей. Може, не треба було відпирати кров, щоб це було як докір чи правда.
2011






🥀
В’ячеслав Чорновіл плакав, коли його зрадили...
Вiн залишився таким, яким запам’ятали його люди — бунтiвником, що перевернув країну, збудив її з комунiстичного сну, хотiв для неї добра та щастя.
Вiн не вмiв торгувати принципами, не йшов на компромiс iз совiстю. Через це здобув величезну популярнiсть. Але й водночас пережив страшну трагедiю — зраду найближчих соратникiв.
…У 1998 роцi вiн привiв до парламенту команду iз 48 однодумцiв. I щиро вiрив, що зможе покластися на них за будь-яких обставин. Але вже за кiлька мiсяцiв 30 найближчих соратникiв зреклися його. «Ви — дiдусь-iдеалiст, ваш час давно минув, а нам треба заробляти!» — зверхньо кричали у вiчi 60-рiчному Чорноволу «молодi й енергiйнi» побратими. «Самою полiтикою нинi не прогодуєшся, треба домовлятися з владою», — додавали старшi, на котрих звик покладатися i котрим вiрив.
Спiльними зусиллями вони вiдсторонили свого лiдера вiд керування Рухом, бiля витокiв якого вiн стояв. То були найчорнiшi днi у життi В’ячеслава Максимовича, бо удару в спину завдали не вороги, а найближчi люди. А за мiсяць автiвка, у якiй Чорновiл повертався iз зустрiчей, врiзалась у КамАЗ, що невiдомо звiдки виїхав на трасу…
Соратник В’ячеслава Максимовича Ярослав Кендзьор i син Taras Chornovil дiляться спогадами про тi часи.
— Ви пам’ятаєте момент зради, коли однопартiйцi висловили недовiру своєму лiдеру?
Я. Кендзьор: — Так, це сталося 19 лютого 1999 року.
Володимир Черняк вийшов на трибуну, зачитав вердикт про недовiру й усунення Чорновола з посади голови парламентської фракцiї Руху. Називав поiменно вершителiв цього акта — чiтко, голосно, повiльно. Було видно, що вiн дiстає неймовiрну насолоду вiд приниження людини, якiй ранiше i слова поперек боявся сказати.
«Червона» частина депутатiв, аплодуючи, стояла i вигукувала в бiльшовицькому екстазi: «Руховци молодцы!!! Давно би так!»
А вiн сидiв, не опускаючи голови, i дивився просто у вiчi Черняковi. Менi здавалося, ще трохи, i комунiсти закричать: «Розiп’яти його!» У мене, власне, i було таке вiдчуття, нiби людину розпинають, мов останнього злочинця.
— Для В’ячеслава Максимовича це було несподiванкою чи вiн очiкував удару?
Т. Чорновiл: — Нi, не чекав. Знав, що проти нього визвiрилась когорта полiтикiв, проте суперечки всерединi партiї вважав робочими моментами i думав, що знайдемо компромiс. Не сумнiваюся, що цим публiчним катуванням мого батька свiдомо намагались довести до iнфаркту, знаючи, що вiн вже мав два ранiше. З ним i справдi стався серцевий напад, довелося лягти до лiкарнi. На щастя, все обiйшлося. Скоро вiн повернувся сповненим сили i рiшучости.
Щоправда, цiлком сивим — за одну нiч волосся срiбним зробилося… Але не втрачав оптимiзму, бо зберiг команду з 18-ти чоловiк. Почав їздити в реґiони з виступами, адже збирався формувати iншу власну полiтичну силу.
I вже тодi його довелося знищити фiзично.
— Хто з найбiльш вiдомих полiтикiв пiдписався пiд тим листом?
Я. Кендзьор: — Тридцять однопартiйцiв iз 48-ми. Багато молодих, хто потрапив до парламенту завдяки авторитету Чорновола, «примазавшись» до його iменi, — той же Юрiй Костенко, В’ячеслав Кириленко. Вiдомi Iван Драч, Дмитро Павличко, якi, по сутi, й не були справжнiми «рухiвцями». А ще Iгор Юхновський, Роман Зварич, Iван Заєць, Iгор Тарасюк… Найболiснiше, коли з тобою чинять так люди, котрим ти довiряєш.
Т. Чорновiл: — Мушу зауважити, що на старих побратимiв вiн якраз i не мiг покластися. Розумiєте, ота зрада 1999 року не була випадковою. Вона проросла здавна i має довгу iсторiю. Наприклад, добре пам’ятаю подiї 1988 року, засiдання об’єднаного з’їзду нацiонально-визвольного руху. Тодi до Львова приїхали грузинськi, естонськi демократи i похвалилися, що вже мають свої партiї. Батько запально вигукнув: «А ми теж її створюємо!» Руху як такого тодi ще не було, лише Українська Гельсiнська спiлка. Та й ситуацiя в Українi далеко не та була, що у Грузiї чи Естонiї. Так-от, коли гостi пiшли, батько мав страшенний конфлiкт з Михайлом Горинем. «Ти що мелеш, нас усiх повбивають!» — кричав йому той. Пригадайте також президентськi вибори, коли Чорновiл посiв друге мiсце, поступившись Леонiдовi Кравчуку зовсiм невеликою кiлькiстю голосiв. Я тодi працював радником у його командi i вiдстежував, що кажуть про нього в пресi. Мене вразило, що Левко Лук’яненко, Лариса Скорик, Iгор Юхновський запекло критикували Чорновола, проте жодного поганого слова не сказали на адресу комунiста Кравчука.
А чого варта iстерика Iгоря Юхновського у 1992 роцi, коли Чорновiл вимагав провести перевибори до парламенту… У демократiв тодi були всi шанси отримати 300 мiсць у парламентi. Але Iгор Рафаїлович тодi емоцiйно й неоднозначно заявив, що розiрве всi стосунки з Рухом, якщо ми на таке пiдемо. От чому, пояснiть? Невже лише з тiєї причини, що iнiцiятива пiшла вiд Чорновола, а не вiд нього? Батько тодi такий розгублений був. «Що я не так зробив?» — постiйно повторював цю фразу. Ночами не спав, все сидiв на краєчку лiжка й у вiкно дивився. Справдi, для мене й досi загадка, чому в найвiдповiдальнiшi моменти, коли В’ячеслав Чорновiл майже доходив до своєї мети, йому завдавали удару найближчi люди. Що це — людська заздрiсть, страх? Не знаю… Дуже поважаю i Юхновського, i Лук’яненка, i Горинiв — це чеснi люди, вони дуже багато зробили для України, i я не поливаю їх брудом. Але факт залишається фактом: з моїм батьком їм часто було не по дорозi. Зважте, на той час були двi реальнi сили: комунiсти i демократи. I в момент, коли всi сили потрiбно було кинути на об’єднання, консолiдацiю, враз загострювалися розбiжностi, виникали чвари. Довгi роки я намагаюся зрозумiти, чому так вiдбувалось, яких помилок припускався Чорновiл. Але не можу знайти пояснення цiй ситуацiї.
— Повернiмося до подiй 1999 року. За офiцiйним оголошенням, однопартiйцiв-розкольникiв не влаштовував авторитарний стиль керiвництва Чорновола. А що було за кулiсами?
Я. Кендзьор: — В’ячеслав не був диктатором. Нiколи! А те, що безкомпромiсним i принциповим у важливих питаннях, — чиста правда. Комусь це, може, не подобалось. Але, в принципi, бiльшiсть розкольникiв спокусилися на грошi. У нас був з’їзд наприкiнцi 1998 року. I от хтось iз партiйних побратимiв викрикує йому: «Чому однi керiвники фракцiй i очiльники партiй вiдчиняють дверi президента Кучми ногою i добиваються вiд нього лiцензiй на ведення бiзнесу, рiзних пiльг? У наш меркантильний час лише полiтикою ситий не будеш!»
В’ячеслав Максимович емоцiйно пояснює: «Для чого ми сюди прийшли, друзi? Торгувати Україною? Схаменiться, це врештi-решт непорядно!» I тодi з когорти «костенкiвцiв» лунає: «Що з нього взяти… старий дiдуган! Невже ви не розумiєте, що ваш час давно минув разом з примарними iлюзiями!» В’ячеслав Максимович зблiд, опустився на стiлець i сказав: «За що ж ви мене так? Навiть наглядачi у тюрмах мали до мене бiльше поваги…»
Т. Чорновiл: — Пригадую, як чубились мiж собою Лавринович i Червонiй, бо мали рiзнi бiзнесовi iнтереси в урядi. Однак, коли мова заходила про Чорновола, якими ж дружними вони робились i як запекло лаяли його в один голос — просто дивне порозумiння! А буквально за мiсяць до цього «вироку тридцятки» до Чорновола пiдiйшов Iван Заєць i так здалеку почав: «От я вже багато рокiв у полiтицi, а що маю з того? Не будь впертим, ти ж розумiєш, що партiї грошi потрiбнi, та й нам про хлiб треба думати…»
Батько вiдповiв, що на хлiб йому вистачає. А потiм Заєць опинився серед тих розкольникiв, чого батько вiд нього нiяк не чекав. I дуже скоро нардеп вже їздив не на стареньких «Жигулях», а на новенькому джипi.
Взагалi, Чорноволові багато чого закидали. Наприклад, Костенко на одному з останнiх з’їздiв дорiкнув, що вiн, мовляв, шукає зближення з владою i «бiгає» до Кучми. У той же час Юрiй Костенко та його прихильники «годувалися» вiд соцiяльного фонду, яким керував Волков, а фiнансовими питаннями займався Вiктор Ющенко. А фактично цей фонд пiдпорядковувався виборчому штабові Леонiда Кучми. Власне, Ющенко давав розпорядження своїм заступникам у НБУ вичавлювати грошi з комерцiйних банкiв.
— Тобто розкол Руху, зрада Чорновола соратниками — все це, за вашими словами, вiдбулося на грошi Кучми i за участі Ющенка?
Т. Чорновiл: — Саме так. За кiлька мiсяцiв до розколу в кабiнетi Ющенка вiдбулась нарада: що робити з Чорноволом? Тому що з Ющенка тодi активно робили лiдера всiх нацiонал-демократiв, лише Чорновiл сказав, що вiн його нiколи не пiдтримає. А до Чорновола люди прислухались, йому вiрили! Знаєте, чому в 2004 роцi я пiшов до Януковича? Не тому, що вважав його гiдним кандидатом, але принаймнi на його обличчi прочитувалось, хто вiн такий. А з Ющенка робили iкону, i мене це обурювало, бо я знав справжню цiну цiй людинi. I сенс боротися проти Ющенка в мене був.
— Пане Ярославе, свого часу ви метафорично назвали розкол у Русi «ефектом отруєння совiсти газотрейдерами». Чому?
Я. Кендзьор: — На той час за право торгувати газом боролися НАК «Нафтогаз України» на чолi з Iгорем Бакаєм i група спонсорiв Руху на чолi з Олегом Iщенком, який представляв «Олгаз». Чорновiл пiдтримав «Нафтогаз» — державну структуру. I тi спонсори зробили ставку на Костенка. Як бачимо, не помилились.
Т. Чорновiл: — Я дуже добре пам’ятаю, як пан Iщенко бiгав по Верховнiй Радi й голосно кричав: «Вiн топить тих, хто його годує! Я дам мiльйон зелених тим, хто прибере Чорновола!» Прикро, але «рухiвцi», котрi самi батьковi про це розповiдали, тепер цього «не пам’ятають». А Iщенко заявив слiдчим, що Чорновiл сам усе вигадав. Доказiв нема…
— Вiд тих подiй минуло чимало часу. Ви обговорювали пiзнiше цю ситуацiю з людьми, якi пiшли проти Чорновола?
Т. Чорновiл: — Як правило, усi уникають розмов: i Драч, i Павличко… Юрiй Костенко лише раз менi сказав: «А якi проблеми? У мене були свої погляди, у Чорновола — iншi. Ми не зiйшлися, i я нiчого поганого не зробив». Бiльше ми до цiєї розмови не повертались. Знаєте, колись батько менi розповiдав, як у мордовському таборi голодував 120 днiв, аби домогтися в СССР статусу полiтв’язня. Наглядачi, що приносили йому їжу, вмовляли не нищити здоров’я i берегти сили. А тi, хто сидiв з ним за тiєю ж статтею, влаштували скандал: «Дай спокiйно термiн вiдбути i не каламуть воду. Тобi що, бiльше вiд усiх треба? Думаєш, ти особливий?!»
Я. Кендзьор: — А от я вважаю, що В’ячеслав Максимович i справдi особливий був. На початку нашого знайомства вiн менi якось сказав: «Я не жалiю, що 15 рокiв життя провiв за ґратами. Але шкода менi, що надто розкривався перед людьми, котрi потiм моєю вiдвертiстю i довiрою користувались. Я так i не навчився розрiзняти, з ким можна бути щирим до кiнця, а перед ким треба схитрувати. Та й хитрувати не вмiю… I вже, напевне, нiколи не навчусь». У цьому й полягала, мабуть, велич Чорновола як полiтика. I трагедiя людини, що не вмiла торгувати совiстю i вiрила в поряднiсть кожного, хто поруч.
Iрина Львова, "Експрес"
2019



🥀
25 березня.
Пам'яті Чорновола.
Мала найдовшу в житті телефонну розмову. Говорили з близькою подругою мало не цілу ніч.
Найбільше у тій найдовшій розмові було про Нього (так казав Михайло Бойчишин). Про Шефа (так називали ми його в редакції найкращої у світі газети "Час/Time"). Про Вячеслава (саме так, без апострофа, він вимовляв своє ім'я, і ми - крайові голови, секретаріат - теж).
"Відколи його вбили, життя пішло в інший бік", - сказав якось його син. Я відповіла: "Часом здається, воно зупинилося"...
Воно, українське життя, ніби стало на тій дорозі, під тим козацьким хрестом, не знаючи, куди себе подіти.
Той морок, той смерк розвиднювали наші революції, а він западав знов і знову. Аж поки не запалало ціле небо війни, що Він її передбачив і передчув за 20 років...
Його невимовно, неймовірно бракує.
Його непокаране і невідплачене вбивство калатає в серці ось уже понад два десятиліття.
І все ж... сьогодні у лютих боях, у гніві й болю Армія наших Героїв мститься і за Нього.
За Шефа. За Вячеслава.
За нашого Чорновола.



Пам'ятний знак В'ячеславові Чорноволу в Каневі.



"Якщо не я, то хто ж?"
🥀
Найлегше знову
все звернуть на долю
і ще сто літ
потилицю шкребти:
чи на "Тойотах"
возять нині волю,
а чи до неї
пішки треба йти?
А доля - що: дві сили -
світла й чорна
ведуть по світу
кожного із нас.
Одна несе у вічність
стомоторно,
а друга - ставить
поперек "КамАЗ".
Якби ж то знати вчора,
а не завтра,
що він для нас
мостив собою путь,
хіба в думках
не виставили б варти
на тім шляху,
де волю провезуть?
Та у одних, як завше,
хата скраю.
А іншим скраю
навіть не стели -
трибуну запрягли
та й поганяють!
Вкраїну ж з віку в вік
тягли воли.
...Його душа
загальмувала з болю
та й завернула
на Чумацький Шлях...
Вже стільки там,
на небі,
Чорноволів,
що скоро стане
пусткою
земля...
© Віктор Качула. Пам'яті В'ячеслава Чорновола
квітень 1999 р.
Сімферополь