Битва в лісі Белльо (Belleau), 1 - 26 червня 1918 р., одна з найдраматичніших сторінок Першої Світової. Самих лише американських морпіхів тут полягло понад 1800...
Джеффрі Ґолдберґ
ТРАМП: АМЕРИКАНЦІ, КОТРІ ПОЛЯГЛИ НА ВІЙНІ, - «НЕВДАХИ» Й «ДУРНІ»
The Atlantic, США
3 вересня 2020
З багатьох джерел виданню The Atlantic стало відомо, що президент неодноразово зневажливо відгукувався про розумові здібності військовослужбовців і просив, щоб ветерани, які отримали серйозні поранення, не брали участі у військових парадах.
Коли у 2018 році президент Дональд Трамп скасував відвідини американського меморіяльного кладовища Ен-Марн під Парижем, він заявив, що причиною такого рішення, прийнятого в останню хвилину, був дощ. Він сказав тоді, що «гелікоптер не міг летіти» і що співробітники секретних служб його б не повезли. І те, й друге була брехня.
Трамп відмовився від відвідин меморіяльного кладовища, тому що боявся, що дощ зіпсує його зачіску й тому що він не вважав за важливе віддати данину поваги американцям, які загинули на війні, - про це повідомили четверо осіб, які особисто були присутні при розмові президента з високопоставленими чиновниками вранці того дня, коли мав відбутися візит на кладовище. Трамп тоді сказав: «Навіщо мені їхати на той цвинтар? Там лежать невдахи». В перебігу іншої розмови під час тієї ж поїздки Трамп назвав понад 1800 морських піхотинців, які загинули в бою в лісі Белльо, «бовдурами» - бо їх убили.
Кладовище Ен-Марн (Aisne-Marne) неподалік Парижа, де поховано вояків США та їхніх союзників, полеглих у битві в лісі Белльо в червні 1918-го. Американські морські піхотинці та французькі солдати під час панахиди на 92-у річницю битви
Битва в лісі Белльо* є важливою віхою в американській історії, і Корпус морської піхоти США трепетно ставиться до місця, де вона розгорталася. Саме там, у тім лісі навесні 1918 року американські вояки та вояки союзників зупинили наступ німців на Париж. Але Трамп під час своєї поїздки до Франції спитав своїх помічників: «А хто в тій війні були "наші"?» Він також сказав, що не розуміє, чому Сполучені Штати втрутилися в ту війну на боці союзників.
Уявлення Трампа про такі поняття, як патріотизм, служба у війську та жертовність, цікавили мене, відколи президент висловив свою зневагу до військових заслуг покійного сенатора Джона МакКейна, який був понад п'ять років ув’язнений у тюрмі у Північному В'єтнамі. «Він - не герой війни, - сказав Трамп у 2015 році, під час своєї кампанії за висунення від Республіканської партії. - Мені подобаються люди, які не були в полоні».
В американській політиці не було прецедентів відкритого висловлення такого презирства, але ця аґресивна критика на адресу МакКейна ніяк не зашкодила виборчій кампанії Трампа, який хизувався своїм демонстративним патріотизмом. Його виборчій кампанії не зашкодила навіть різка критика з боку Трампа на адресу батьків Хумаюна Хана (Humayun Khan), капітана армії США, який загинув в Іраку в 2004 році.
Трамп зациклився на МакКейні - одному з небагатьох впливових республіканців, який продовжував критикувати Трампа навіть після того, як той домігся висунення своєї кандидатури на президентські вибори від Республіканської партії. Коли у серпні 2018 року МакКейн помер, Трамп, за словами трьох чиновників, сказав своїм старшим радникам: «Ми не надаватимемо підтримки у похоронах цього невдахи». І, за словами свідків, Трамп втратив самовладання, коли побачив приспущені прапори. “What the f*ck are we doing that for? Guy was a f*cking loser,” - "Якого біса ми це робимо? Цей чоловік був бісова невдаха», - сказав президент своїм помічникам. На похорон МакКейна Трампа не запросили.
Джерела, які погодилися дати інтерв'ю для цієї статті, попросили зберегти їхні імена в таємниці. Білий Дім не відреаґував на наше прохання прокоментувати, але одразу після публікації статті офіційна представниця Білого Дому Алісса Фара (Alyssa Farah) прислала мені електронного листа із заявою: «Ця інформація неправдива. Президент Трамп ставиться до військових з великою повагою. Він постійно демонструє свою прихильність до них - виконуючи свою обіцянку надати нашим військовослужбовцям довгоочікувану надбавку до зарплати, підвищуючи військові витрати, підписуючи важливі реформи, що стосуються ветеранів, і надаючи підтримку дружинам/чоловікам військовослужбовців. Ваша інформація нічим не обґрунтована».
Уявлення Трампа про героїзм не змінилися, відколи він став президентом. Як повідомляють джерела, котрі знайомі з поглядами президента, він, очевидно, й справді не розуміє, чому американці з повагою ставляться до колишніх військовополонених. Він не розуміє, чому військові з великою повагою ставляться до пілотів, чиї літаки збито в бою. За словами трьох джерел, знайомих із ситуацією, щонайменше двічі з моменту інавґурації Трамп назвав колишнього президента Джорджа Буша-старшого «невдахою» на тій підставі, що, коли той служив пілотом ВМС США під час Другої Світової війни, японці збили його літак. (Буш уникнув полону, але вісьмох інших американців, що брали участь у тій же операції, японські солдати схопили, піддали тортурам і стратили.)
Накидаючись на своїх критиків, Трамп часто опускається до нелогічних, принизливих, образливих висловлювань, і члени сім'ї Буша публічно заперечували йому. Але його цинізм щодо військової служби та героїзму поширюється навіть на солдатів, загиблих у Першій світовій війні й похованих під Парижем, - на людей, яких убили за чверть із гаком століття до того, як Трамп народився. Трампові важко зрозуміти сенс служби у збройних силах, а ідея добровільної військової служби взагалі недоступна його розумінню. (Президент Трамп не служив у війську. Під час війни у В'єтнамі він отримав відстрочку від призову за медичними показаннями - нібито через кісткові шпори на ногах [медичну довідку про це надав йому приватний лікар, який, цілком випадково, 😉 винаймав житло в будинку, що належав Фредерікові Трампові, батькові Дональда. - L. P.-S.]. У 1990-і роки Трамп сказав, що його зусилля, спрямовані на те, щоб не підхопити венеричні хвороби, стали його «особистим В'єтнамом» [sic!!! - L. P.-S.].)
Дональд Трамп на Арлінґтонському національному кладовищі серед родичів і близьких полеглих солдат у День Поминання. 2017 рік
У 2017 році, в День Поминання Трамп відвідав Арлінґтонське національне кладовище, яке міститься недалеко Білого Дому. Його супроводжував Джон Келлі (John Kelly), який тоді обіймав посаду міністра внутрішньої безпеки і який трохи згодом очолив апарат Білого Дому. На цім кладовищі Трамп і Келлі мали відвідати Ділянку 60 – частину Кладовища площею 14 акрів, де поховано солдатів, вбитих у недавніх війнах, в яких брало участь американське військо. На Ділянці 60 спочив і син Джона Келлі, Роберт. Старшого лейтенанта Роберта Келлі (Robert Kelly) вбито в 2010 році в Афґаністані. Йому було всього 29 років. Передбачалося, що Трамп разом із Келлі віддасть данину поваги його синові біля його могили і звернеться зі словами розради до сімей полеглих вояків. Але, як розповіли очевидці, Трамп, стоячи біля могили Роберта Келлі, повернувся до його батька і сказав: “I don’t get it. What was in it for them?” («Я не розумію. Що вони з цього мали?») Келлі відмовився дати інтерв'ю для цієї статті, але, за словами людей, які знають його особисто, Келлі подумав був, що Трамп у такий незграбний спосіб натякав на самовідданість американських вояків, котрі всі вступають до лав збройних сил добровільно. Проте згодом йому стало ясно, що Трамп просто не розуміє, як люди можуть свідомо приймати рішення, що не принесуть їм відчутної матеріяльної вигоди.
«Йому навіть на думку не спадає, що можна зробити що-небудь для когось іншого, - сказав мені один з друзів Келлі, чотиризірковий генерал ЗС США. - Він просто вважає, що людина, яка робить щось і не отримує від цього жодної особистої вигоди, є бовдуром. Служачи своїй країні, грошей не заробиш... Трамп не може уявити біль іншої людини. Саме тому він сказав таке батькові полеглого морського піхотинця в День поминання на кладовищі, де той похований».
Я спитав багатьох вищих офіцерів, що вони думають про зневажливе ставлення Трампа до військової служби. Вони запропонували мені кілька пояснень. За їхніми словами, почасти його цинізм обумовлений досадою і розчаруванням. На відміну від попередніх президентів Трамп упевнений, що збройні сили, як і всі інші департаменти федерального уряду, підзвітні тільки йому, а не конституції США. Багато високопоставлених офіцерів не раз висловлювали своє занепокоєння з приводу того, як Трамп трактує правила застосування збройних сил. Це питання стало руба на початку червня, коли у Вашинґтоні почалися демонстрації проти жорстокості поліції щодо чорношкірих. Джеймс Меттіс (James Mattis), відставний генерал ВМС США і колишній міністр оборони США, різко розкритикував президента Трампа за те, що той наказав правоохоронним органам силою витіснити протестувальників з Лафайет-сквер і та ще й використав солдатів як декорації: «Коли я вступив на службу до війська 50 років тому, я присягнув захищати конституцію. Я ніколи не уявляв, що військовослужбовцям, котрі склали ту саму присягу, можна за будь-яких обставин дати наказ порушити конституційні права їхніх співгромадян і, більше того, забезпечити незрозумілу фотосесію обраному верховному головнокомандувачеві, що стоїть в оточенні військового керівництва».
Інше пояснення видається більш банальним, і воно добре вписується в канву світосприйняття Трампа, зосередженого головним чином на матеріяльній вигоді. Президент вважає, що робити щось, не чекаючи грошової винагороди, просто не варто і що талановиті люди, які не намагаються розбагатіти, - «невдахи». (За словами очевидців, після доповіді тодішнього голови Об'єднаного комітету начальників штабів генерала Джо Данфорда (Joe Dunford), Трамп повернувся до своїх помічників і сказав: «Цей хлопець розумний. Чому він пішов в армію?»)
Є ще одне пояснення, пов'язане з попередніми двома: Трамп патологічно боїться справити враження «йолопа» і «невдахи». До досить чисельної катеґорії «бовдурів», за версією Трампа, належать ті, хто втратив життя на службі своїй батьківщині, кого захопили в полон чи поранили в бою. «Він дуже сильно боїться, - сказав мені один офіцер, який знає погляди Трампа. - Він не бачить жодного героїзму в битвах». Кілька спостерігачів розповіли мені, що Трамп дуже боїться смерти й каліцтва, й ця тривога виливається у зневажливе ставлення до тих, хто загинув чи залишився інвалідом. Нещодавно Трамп заявив, що він був присутній на церемонії зустрічі останків загиблих вояків «багато, багато» разів, але насправді з моменту свого вступу на посаду президента він їздив на базу ВПС США в Довері - базу, на яку прибувають тіла загиблих солдат, - всього чотири рази. Іншим разом Трамп збрехав, ніби він телефонував родинам «практично всіх» військових, які загинули за період його президентства, а потім почав поспіхом розсилати листи з виразами співчуття, коли сім'ї загиблих солдатів викрили його у брехні.
З моменту свого вступу на посаду президента Трамп був зациклений на проведенні військових парадів, але парадів певного сорту. У 2018 році під час наради в Білому Домі, присвяченої плануванню одного з таких заходів, Трамп попросив не залучати до участи в параді ветеранів, які отримали поранення, на тій підставі, що глядачі почуватимуться некомфортно у присутності людей з ампутованими кінцівками. «Ніхто не хоче бачити такого», - сказав він.
Джеффрі Ґолдберґ - головний редактор журналу The Atlantic і лавреат національної премії в жанрі репортажу. Він – автор книги «Бранці: історія дружби й жаху» (Prisoners: A Story of Friendship and Terror).
Джерело:
Jeffrey Goldberg. "Trump: Americans Who Died in War Are ‘Losers’ and ‘Suckers’"
________________
* Battle of Belleau Wood https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Belleau_Wood