Світові лідери, в тому числі Дональд Трамп, приєдналися до Королеви Елізабет ІІ на церемонії з відзначення 75-ї річниці висадки військ союзників у Нормандії, на котру церемонію путіна не запросили — вперше за 15 років.
День висадки, 6 червня 1944 року, прийнято називати D-Day.
Це відбувалося в Портсмуті, в тій його частині, що зветься Southsea, на так званій Common — просторій, засіяній травою смузі землі, що тягнеться паралельно берегові від пірсу Clarence до замку Southsea. На церемонії були присутні Королева, принц Вельський, представники країн, які разом із Великою Британією брали участь у Битві за Нормандію, а саме президенти Франції і США і прем'єр-міністр Канади, а також канцлерка Німеччини й лідери Австралії, Бельгії, Чехії, Данії, Греції, Люксембурґу, Нідерландів, Норвегії, Нової Зеландії, Польщі і Словаччини.
Представлені на церемонії країни домовилися зробити спільну заяву, якою вони зобов'язуються чинити все можливе, щоб "немислимий жах" Другої світової війни не повторився. Цим документом, що має назву “Декларація D-Day”, 16 країн-підписантів, у тім числі Велика Британія і США, зобов’язуються спільними зусиллями “розв’язувати проблеми, що викликають міжнародну напруженість, мирним шляхом”.
Прем'єр-міністерка Великої Британії, скориставшись з цієї нагоди, закликала до подальшої єдности Заходу в протистоянні "новим загрозам світовій безпеці, які стають дедалі серйознішими".
У четвер, 75-річчя висадки військ союзників у Нормандії, яка стала початком кампанії з визволення окупованої нацистами Північно-Західної Европи, буде відзначено поминальними службами в усіх церквах Великої Британії.
А сьогодні, 5 червня 2019, у Портсмуті присутнім відсалютували воєнні ветерани, актор Шерідан Сміт виконав найулюбленішу в часі війни пісню найулюбленішої англійської співачки Віри Линн “We'll Meet Again” - “Ми ще зустрінемося” https://www.youtube.com/watch?v=s7VxvF1DkSM, а Дональд Трамп прочитав ту саму молитву, яку в день висадки військ прочитав по радіо президент Рузвельт.
Королева, звертаючись до гостей і громадян, що зібралися, сказала, що вона "в захваті" від цієї події й можливости ще раз подякувати воєнним ветеранам за їхню службу: «Коли я брала участь у відзначенні 60-ї річниці Операції “Оверлорд”, дехто думав, що то була остання така подія. Але воєнне покоління, моє покоління, стійке”.
Серед присутніх у Портсмуті були британські військові й понад 300 ветеранів Другої світової — кожному з них 90 з гаком років. Портсмутський порт був одним з ключових
пунктів вантаження військ на десантні судна 6 червня 1944 року.
Сотні інших воєнних ветеранів відзначають цю подію по той бік Англійського каналу, що його французи звуть Ля-Маншем, - у Нормандії.
Висадка союзних військ у День D:
у Нормандії на 5 берегових плацдармах висадилися 156 000 десантників;
в операції були задіяні 7000 кораблів та десантно-висадочних засобів і 10 000 автомобілів;
того дня загинули 4400 вояків союзників;
німецькі втрати становили від 4000 до 9000 вояків;
загинули також тисячі цивільних французів.
Джерело https://www.bbc.com/news/uk-48522401
Переклад мій.