Богдан Сорока:
"Наприкінці серпня [2010 року] невеличке товариство вийшло раненько, десь близько сьомої години, з нашої хати в Дземброні і спустилося вниз до ріки, а потім попрямувало вверх на Чорногору. Це було панство Дуди, доктор Кияк та ми з Любкою. Я організував прогульку на Попа Івана. Вернулися додому під вечір змучені і щасливі. По дорозі ми з Юліаном, як завжди, частину розмови присвятили медицині.
Юліан Кияк - професор-кардіолог, який перший у світі почав займатися клітинною кардіологією. Вивчає зміни в будові клітин серця при інфаркті міокарда, гіпертонічній хворобі, цукровому діабеті, при надмірному вживанні алкоголю і т. д., тобто досліджує механізми виникнення хвороби і способи її усунення. Своїми досягненнями він ділиться з колегами-кардіологами на світових конгресах. Весь час я чую, що він кудись літає: до Англії, Норвегії, Австрії, США. Чому ми пішли в Чорногору? Як говорить доктор Кияк, коли тобі залишається мало жити - іди в гори. Боги не зараховують в книгу життя часу, проведеного серед природи. Доктор Кияк рекомендує рухатися, рухатися і рухатися, навіть через силу. А це означає, що кожен день треба долати якісь труднощі, у першу чергу поборювати свої лінощі. Інтенсивна розумова діяльність більшою мірою, ніж будь-що інше, продовжує життя людини.: «Як не будеш рухатися, - сказав мені доктор, – то й своє ім’я забудеш. Ліки здоров’я не додають, вони лише частково помагають здолати хворобу. Здоров’я потрібно здобувати самому: дієтою, фізичними вправами, загартовуванням».
Тепер про деякі хибні афоризми. Кажуть: «Добре їсти, міцно спати - Бог здоров’я мусить дати». Насправді зовсім навпаки. Повні і ліниві люди довго не живуть. Спати треба не більше ніж сім годин. Довше спати просто небезпечно. У перші три години після пробудження існує найбільший ризик раптової смерті, тому що кров є надмірно густою. У гіпертоніків зранку фіксують найвищий тиск. Вранці небажано їсти, тому поговірка: «Сніданок з’їж сам, обідом поділися з другом, а вечерю віддай ворогові» є справедливою тільки частково. Обідом краще ні з ким не ділитися і вечерю легеньку з’їсти. А зранку, як каже доктор Кияк, спочатку треба порухатися, пройти якнайменше 3-5 кілометрів, і то щодня. Я так і роблю. Кожен ранок ходжу до Стрийського парку – його тепер так гарно вичистили, зробили чудові алеї – аж нагору до Стрийської вулиці.
Щодо вина. «Треба запозичити досвід французів, які вважають, що живуть довше, ніж інші народи Європи, тому що часто п’ють сухе червоне вино. За статистикою, у них припадає на людину в середньому 50 літрів вина на рік. І тому живуть французи на 10-12 років більше, ніж українці. Як відомо, червоне вино містить пігмент меланін та деякі компоненти кісточок винограду, які захищають судини серця та мозку від атеросклерозу. Тоді як горілка через високий відсоток спирту висушує мозок і вбиває клітини печінки. За європейськими мірками, фізично здорова людина може випити один або два «drinks» по 30 мл горілки. 90 грамів там означає напитися, а 120 грамів – це небезпечна доза для життя людини. У нас же гуцули, на жаль, звикли пити самогонку, яка, на їхню думку, є здоровішою від горілки, і тому мало живуть, хоч перебувають серед прекрасної природи». Так розмірковує професор Кияк – такий завзятий грибник, що, коли ми вже спускалися зі стаї до Дземброні, він раптом зник, а потім зателефонував нам, що заліз у якісь дебра і збирає гриби. Вони для нього, очевидно, були важливіші від нашого товариства.
2 вересня мені мало сповнитися 70 років, і я, щоб не вислуховувати поздоровлень і побажань, 1 вересня сів з Любкою на літак, і через дві години ми вже опинилися на березі Середземного моря."
Зі спогадів.
2 вересня цього року світлої пам'яти Богданові Сороці сповнилось би 79...
Львів у графіці Богдана Сороки:
"Завулок у Львові"
"Східня частина площі Ринок"
"Середмістя Львова"