* 5 серпня 1893, Полтава — † 16 лютого 1919, Одеса
Віра народилася в родині вчителя словесности полтавської гімназії, Василя Левченка, нащадка старовинного козацького старшинського роду, корені якого сягають ХVII ст.
Її дебют у кіні відбувся восени 1914 р. на київській студії фірми «Тіман і Райнґард» («Ера»), де розпочинав свій творчий шлях Іван Кавалерідзе.
Чотири з прожитих 25 з половиною років Віра присвятила кінематографові і встигла знятися у понад 50 фільмах (збереглися 5).
Війна, революція - усього цього для неї ніби не існувало. Віра жила у своєму красивому та німому світі, де панували любов і пристрасть. Кожні три тижні з'являлася нова кінострічка.
Від Холодної божеволіли, прихильники вибивали шибки у кінотеатрах, щоб лише побачити її на екрані. Автографи вона роздавала по декілька годин і щиро не розуміла - чому від неї так шаленіє натовп?
Великий князь Борис Володимирович пропонував Вірі стати його коханкою - за що отримав у відповідь ляпаса. Актор та співак Олександр Вертинський був закоханий у Віру і присвячував їй вірші.
...Чоловік Віри, Володимир Холодний, був правник за фахом. Його батько походив з Переяслава. Володимир, захоплювався автоспортом, брав участь в автоперегонах, видавав газету «Авто». Був тяжко поранений на фронті Першої світової. Отримавши цю вістку. Віра покинула зйомки і розшукала шпиталь під Варшавою, куди він потрапив. За словами лікарів, він навряд чи мав вижити. Віра багато часу провела у шпиталі; Володимир врешті одужав. Повернувшись, спробував був себе в підприємництві, але прогорів і наробив великих боргів.
1918-го Віра виїхала на зйомки до Одеси. Володимирові, який шалено її ревнував, большевики заборонили її супроводжувати, бо підозрювали його, як і всіх "бувших", у шпигунстві.
Одеса зустріла Віру наче королеву. Біля її ніг губернатор, військові комісари та навіть кримінальний авторитет Мішка Япончик.
8 лютого 1919-го у Віри діяґностували «іспанку». В ліжку вона провела вісім днів. Останні чотири доби під її вікнами, на Соборній площі, стояла вся Одеса...
17 лютого 1919 був знятий останній її фільм, який, однак, став документальним – «Похорон Віри Холодної» Петра Чардиніна.
...У Віри Холодної немає навіть могили. Перший Християнський цвинтар в Одесі, на якому її поховали, на початку 1930-х був перетворений на "парк культури і отдиха імені Ільіча" (воістину - танці на кістках). Розказують, що старий цвинтарний сторож любив показувати допитливим місце поховання акторки, - над ним височів пам'ятник "Ільічу".
...Після того, як раптово згасла “королева екрану”, вбитий горем удовець Володимир Холодний прожив два місяці. Що б про нього не говорили, але відданий чоловік по-лебединому сприйняв трагічну звістку. Після панахиди за Вірою у Московськім Художнім театрі він почав затинатися й мало кого чув, коли до нього зверталися. "Спасіння" прийшло з боку Луб’янки.
За сфабрикованим звинуваченням колишнього білоґвардійського поручника Холодного арештували оперативники ГПУ. Дочка Євгенія Холодна-Лапікен, котра майже все життя прожила в Каліфорнії (після смерти Віри її дітьми - рідною дочкою Євгенією та прийомною Нонною - опікувалась її сестра Надія, яка у 1920-х виїхала до Стамбула), розповідала:
"У нашій московській квартирі в будинку при Тверській-Ямській, 50 чекісти багнетами розпороли подушки, розпатрали стіни; затим усю обстановку й меблі з шести кімнат вивезли. Прабабусю Катерину Володимирівну й сестру Нонну не зачепили. Вони й носили передачі батькові в тюрму, допоки їм не сказали, що більше в цьому немає потреби – тата розстріляли наприкінці 1919 року."
Старший брат Володимира, Микола Холодний (1882-1953), був відомий ботанік і мікробіолог, засновник вітчизняної школи фізіології рослин, академік АН УССР. 1972 його ім’ям назвали Інститут ботаніки в Києві. [Микола Холодний був науковим керівником мого Тата в аспірантурі. Попри велику різницю у віці, вони були друзі й однодумці.]
Молодший брат – вчений, співробітник Інституту Української наукової мови ВУАН Григорій Холодний (1886-1938) був заарештований у справі «Спілки визволення України» і 17 лютого 1938 розстріляний у Соловецькому таборі (реабілітований наприкінці 1980-х).
У 2003 до 110-ліття Віри Холодної в Одесі їй встановлено пам’ятник.
Файна розвідка про акторку:
Віра Холодна. 1. Віднайдена зірка
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2509381-vira-holodna-1-vidnajdena-zirka.html