Лейтенант ФСБ РФ, яка озвучує тези кремлівської пропаґанди на посаді прес-секретаря президента України*
Цілком природно баришня показується на тлі кремлівських башт, нє?
РУСЬКОМІРСЬКЕ МОВНЕ ЖОНГЛЮВАННЯ
Щось писати про Мендель ніби й соромно та складно, бо без образливих висловлювань не вийде, а воно ж не випадає. Тому лише концептуально про мову. Ця тема реально дразлива й болісна для багатьох людей, тому буду дуже обережним у висловлюваннях (краще пару разів на холодне подути, ніж ошпарити кип'ятком).
Мендель каже про так звану "українську російську мову". А що це таке, якщо не пряма підводка до статусу другої державної? Вона ж у тому своєму потоці несвідомого виводить логічну схему, що це наша притаманна й історична мова (давно спростована антинаукова теорія), що Україна має на російську такі самі права, що й РФія. А права завжди йдуть у парі з обов'язками. Якщо ви стверджуєте, що російська природно притаманна українському народу, як цілості та основі української держави, то ви маєте пряме зобов'язання вводити для неї відповідний державний статус. А якщо ви вважаєте, що російська - це рідна мова певної частини українців та росіян, які є громадянами України, то ви маєте зовсім інші зобов'язання, які стосуються захисту персональних прав кожного носія цієї мови, а не державного статусу. Відчуйте різницю. І сама Мендель, і вслід за нею одіозний слуга Гетьманцев прямо звинуватили в усіх бідах закон про державну мову. А Гетьманцев услід за Бужанським і рядом інших україноненависників прямо говорить, що закон вони мають переглянути!
І ще одна деталька. Про визначення мови іншої держави, як своєї, в рамках не окремих груп, а для всієї країни. Чи таке взагалі можливо? Чому ні? Он, за логікою Мендель американці сказали: "Великобританія не має монополії на англійську мову. Це і наша американська англійська мова!" Ніби ж усе аналогічно. А скажіть мені: яка ж тоді та інша, притаманна їхня американська мова поза англійською? А нема. Вони сприйняли англійську за основну свою державну мову. Надіюся, що такого зречення і знищення української не бажають і ті українці, які говорять російською. Мені скажуть, що приклад не ідеальний, бо там же були лише дрібні мови корінних народів, а вони перебували в фатальній меншості. Чекайте, коли провадили тотальну русифікацію, то й нам розказували про цілковиту меншість носіїв української. Ви гадаєте, в Москві не замислювали для українців майбутнє якихось гуронів чи апалачів у їхніх резерваціях? Задумували і зводили до все вужчого кола сільського населення Західної України. Пригадую спогад Миколи Плахотнюка (народився на Жашківщині), як він у 1950-60-их у Києві говорив українською, а його всі начальнички й викладачі перепитували: "Вы что, с Западной Украины?" А коли чули, що ні, то включали репресивні механізми тиску, бо межі резервації вже тоді були визначені й поступово звужувалися. Тому приклад доречний.
Але є ще Ірландія. Там під впливом сильного імперського сусіда прийняли варіант Мендель-Авакова про "нашу ірландську англійську мову". Ірландія вижила й визволилася, а мова при цьому зазнала смертельного упослідження та зведення до говірки нижчих верств. Зараз, попри сильний спротив самих же ірландців, ірландська отримує певні державні гарантії ділового використання та нарешті з 2005 року її обов'язково вивчають у школах. Щось подібне нам пропонують Мендель з Аваковим. Задовільняє?
І зовсім на останок. Уже для захисту російської літературної мови від отаких її насаджувачів. Кожна мова певного народу заслуговує на поважне ставлення. Я ненавиджу РФію, як імперську фашистську державу, якій бажаю лише зникнення з карти світу. Іноді це виливається в умисне перекручення окремих російських слів у моїх текстах. Але це більше ставлення не до мови, а до персонажів, про яких пишу. Зневажати мову не слід, особливо забруднюючи й спотворюючи її. Кожна мова, водночас, і розвивається, й консервує свої традиційні основи. І встановлювати це та формувати словники й граматику - виключне право держави, яка є територіальною основою цієї мови. Саме така країна проводить кодифікацію мови. Десь у США, Канаді чи Австралії багато з представників української діаспори можуть вживати в мові діалектні основи, які перейшли від їхніх предків, як і певні покручі з мовами країн проживання. Це нормально. Але всі вони знають, що є літературна українська мова. І її норми й словники після отримання Україною незалежності уточнює й кодифікує виключно Національна Академія Наук у Києві. Але в жодному разі не уряд США чи Канади. І якби раптом десь у світі появилася провінція якоїсь держави, де українці становили б більшість її населення, їхня місцева влада не мала б права на кодифікування української мови. Теза про якусь українську монополію на російську мову на нашій території - це ще й вияв тупої безкультурності людей, які ні українською, ні російською грамотно говорити неспроможні (ті ж Мендель, Аваков, Зеленський і все його зелене оточення). Їхня мова - суржик доповнений інтернаціональними вульгаризмами. І навіть суржик не є чимось страшним, коли його носії використовують такі елементи з іронією (згадайте пісні "Братів Гадюкіних"). Гірше, коли це фальшивий замах на якусь регіональну особливість. Подібну історію пробували розкрутити з так званим "політичним русинством" на Закарпатті ще з позаминулого століття, коли замість діалекту насаджували "язичіє". Не плутайте з усталеними істрично сформованими діалектами саме української мови. Але спроба возвеличити свою тупість і неграмотність до рівня державної мовної політики - це вже дно дна... І ми живемо в країні, де завдяки владі Шарікових навіть це дно вже не сприймається, як щось непорушне.
Аваков і Мендель в один голос почали просувати боротьбу за «українську» російську. За ту, яка в 2014 стала формальним приводом для агресії РФ абсолютно на всьому сході та півдні України. Коли від Харкова і до Одеси ледь не виникли «народні» республіки.
Ніхто не забороняє Мендель чи Авакову користуватися в побуті російською чи будь-якою іншою мовою. Але своїми ініціативами обидва стають соратниками Путіна, оскільки їхні слова – підтримка русского міра. Це навіть не какаяразніца.
А от те, що ми не чуємо від цієї влади про розвиток і захист української мови після століть русифікації, – це симптом хвороби, яка проявилась одразу дубинськими-бужанськими. Називається вона зневагою до України. Як у Януковича. За темпами крадівництва теж його скоро доженуть.
Гнати їх треба. Якнайшвидше.
Немає бажання розбирати усі тези й наратив, що його зараз формують на телеканалі “Дом”. Дратує лише наглість, із якою діюча співробітниця ОП Мендель транслює гейтерство своїх співгромадян, які роками займаються просуванням української на всіх рівнях:
“Фактически в борьбе за язык некоторые украинцы превратились в “ангелов с пеной у рта”, которые вступают в бой за правое дело…
… а культуру не насаждать, а видеть в формате космополитизма. Всю энергию борцов направить бы на учебу обычной грамматики”.
Це сильно відрізняється від постулатів та міфів, які завжди просували проросійські партії, рухи та ностальгуючі? Звісно, ні. Упороті “українізатори”, “насільствєная украінізация” і т. д.
Одна справа, коли дискусії навколо цих тем точаться у соцмережах. Але тут державний канал просуває те ж саме голосом ОП. Використовують медійний ресурс, що працює на гроші платників податків і створений для мовлення на окуповані території, – для чого?
Розказувати населенню, якому багато років забивали голови укрофашистами і вєлічієм язика, про “ангелов с пеной у рта” і решту? Це якось має привернути їх до України?
Ідіотизм, марне проїдання коштів та шкідництво.
Володимир Ховхун
Звичайно, українська російська існує (це коли “бурячок” замість “свекла”), так само як існує американська англійська чи канадська французька.
І дійсно, російська не належить винятково Росії – в сенсі, що мови не патентуються, і будь-хто може користуватись будь-якою мовою безкоштовно.
Але як від цієї лінгвістичної та лінгвоюридичної реальності вони переходять до ідеї підтримки російської в Україні (де-факто, скорочення підтримки української) – оце вже фокус.
Цирк продовжується…
Після чергового “менделя” від прес-секретаря президента Зеленського про те, що українці мусять відстоювати “українську російську мову”, я більше ніколи не повірю, що нардеп Бужанський і 30 служок, які хочуть обмежити дію закону про мову, діють не зі згоди Офісу президента. Це не їхня ініціатива – це державна політика. Мета якої – маргіналізація української мови.
В українській мові не даремно російська мова називається саме російською, бо “руська” – це стороукраїнська, мова гетьманів Сагайдачного і Мазепи. Соррі, російська тоді в Україні називалася дещо інакше – образливо для представників “русскава міра” зараз. Але розмова не про це.
Українці, виходить, мусять відстоювати “українську російську мову”. А українську українську мову відстоювати у ОПУ бажання нема? Вони не помітили що у 2020 р. у 2,5 рази впало українське книговидавництво? Вони не в курсі, що в Україні згортають діяльність видавництва і книжкові магазини, які убив локдаун? Їм не розповіли, що українське кіновиробництво, яке за президента Порошенка переживало ренесанс, нині знову повернулося в практично маргінальну нішу?
Чи Зеленського все влаштовує – він серіал “Папік” на російський канал СТС продав і тепер всім задоволений?
Я їй Богу тями не йму, як ОПУ хоче захищати “українську російську мову” за наявності Росії з потужним російським телебаченням і не менш потужним (і підтримуваним Кремлем) російським книговидавництвом?
Я розумію інше. ЗЕкоманда дала мені ще один привід НІКОЛИ їх не підтримувати. Вона дала мені залізобетонну підставу реготати щоразу, як мені розповідатимуть, мовляв, прибічники ЗЕ – патріоти.
__________________________
* Джерело знимки:
10 червня 2019 р.
Лейтенант ФСБ РФ, яка озвучує тези кремлівської пропаганди на посаді прес-секретаря президента України